Zadovoljan što je napravio savršen sat, 22-godišnji Georges Favre-Jacot je izašao ispred kuće i zagledao se u zvjezdano nebo. Bezbrojne zvijezde su ga asocirale na mehanizam sata kojeg je upravo napravio, pa je stoga odlučio tvrtki tkoju je upravo osnivao dati ime prema najvišoj točki svemira – zenitu, a zvijezda je postala i dio loga proizvođača. Bilo je to daleke 1865. godine kada je Favre-Jacot u La Locleu osnovao Zenith, proizvođača satova koji je i danas u samom vrhu urarstva.
Mladi vizionar je brzo uvidio važnost ujedinjavanja malih urarskih kuća pod jedan veliki krov kako bi podignuo nivo u samoj proizvodnji, pa je različite stručnjake s područja urarstva okupio na jednom mjestu pod jednim imenom – Zenith, i tako postao pionirom koncepta koji će kasnije postati poznat kao satna manufaktura. Drugim riječima, Zenith je postao prvi u svijetu koji je sve dijelove sata proizvodio sam!
A u Zenithu su od samog početka bili posebno ponosni na svoje mehanizme, a povijest, kada su mehanizmi u pitanju, su ispisali 1969. godine kada su svijetu predstavili prvi automatski kronografski mehanizam, jednostavnog naziva El Primero. Uz to što je bio prvi, El Primero je bio i ostao poseban i po tome što je imao 36,000 vns, i što je mogao mjeriti iznimno kratke vremenske intervale – sve do desetinke sekunde. A da bi dokazali koliko je ovaj mehanizam kvalitetan i otporan u Zenithu su sat postavili na stajni trap Boeinga 707 na letu New York – Pariz. Unatoč iznimno velikim oscilacijama u temperaturi, pritisku, vibracijama i estremnim visinama, sat je savršeno radio i nakon slijetanja.
Svijet urarstva Zenith je ponovo zadivio 1995. godine novom generacijom ultra tankih mehanizama, Elite, koji su i nedavno po izboru stručnih novinara proglašeni najboljim mehaničkim mehanizmima. A to je samo jedna od više od tisuću i pol nagrada i pohvala koje je Zenith prikupio u svojoj povijesti, što ga čini najnagrađivanijim švicarskim brendom.
Kako Zenith svoj brend povezuje s avanturama, istraživanjima i ekspedicijama, pri izradi mehanizama se posebna pažnja posvećuje izdržljivosti i preciznosti. Stoga je za izradu jednog sata potrebno devet mjeseci za koje vrijeme sat prolazi kroz čak 80 različitih kontrolnih procesa, a sve kako bi se održala kontinuirana kvaliteta mehanizma.
Daleko najpoznatiji Zenithovi satovi su oni iz El Primero kolekcije, sportski satovi klasičnog izgleda koji se ponose i istoimenim mehanizmom, a koje odlikuje točnost, pouzdanost, te otpornost na manja odstupanja karakteristčna za automatske satove. Ljubitelji klasičnijeg izgleda i tzv. dress satova, će više privući Elite i Port Royal kolekcija, dok će oni avanturističkijeg duha sigurno svog ljubimca pronaći, ako ne u El Primero, u Pilot kolekciji.
Satovi iz El Primero i Pilot kolekcije se često nalaze na rukama članova ekspedicija, ili onih koji pokušavaju oboriti neke rekorde. Sigurno ste tako primjetili da je Zenith bio dio Stratos Red Bulla, projekta skoka s ruba svemira Felixa Baumgartnera, ali Zenith je bio dio i većeg broja avantura i ekspedicija, uključujući Pole2Pole ekspediciju od Južnog do Sjevernog pola Johana Ernsta Nilsona, Alain Thebaultovo obaranje nautičkog brzinskog rekorda jedrilicom…
Njegova robusnost i izdržljivost su ga učinili omiljenim satom mnogih muškaraca među kojima su i „daredevili“ Felix Baumgartner i francuski Čovjek-pauk Alain Robert, legendarni glumac Sean Connery, bivši španjolski izbornik Vincent del Bosque, a nosili su ga i bivši američki predsjednik John Fitzgerald Kennedy i, što je posebno zanimljivo, Gandhi koji je svoj prastari model nabavio tijekom odrađivanja prakse u Južnoj Africi nakon studija prava. Taj je sat, zajedno s Gandhijevim naočalama i drugim osobnim stvarima, prodan za 1,8 milijuna dolara.
No comments