Najveća iznenađenja na Svjetskim prvenstvima

0

Ponekad se dogodi da i favoriti kiksaju, pa njihovi porazi odjeknu širom svijeta

„Brazilci do kraja nisu uspjeli postići zlatni pogodak, a rezultat ovog šokantnog poraza je bilo nekoliko samoubojstava i srčanih udara!“

SJEVERNA IRSKA – ŠPANJOLSKA 1:0

1982

Španjolci su već bili sigurni u prolazak u idući krug, dok je Ircima trebala pobjeda, ali malo tko je očekivao da će Sjeverni Irci stvarno i pobijediti. Ali upravo se to dogodilo nakon što je u 57. minuti Gerry Armstrong šokirao cijeli svijet iskoristivši grešku domaćeg vratara Arconade. Španjolce je taj poraz skupo koštao jer su umjesto u laganu skupinu s Austrijom i Francuskom, upali u skupinu smrti s Njemačkom i Engleskom u kojoj su zauzeli posljednje mjesto!

ISTOČNA NJEMAČKA – ZAPADNA NJEMAČKA 1:0

1974

Nikada u povijesti nije održan toliko politički naelektriziran susret kao 1974. godine kada je sudbina htjela da se susretnu Zapadna i Istočna Njemačka. U sudaru zapadnog i istočnog bloka, na Volksparkstadionu u Hamburgu na kraju su iznenađujuće pobijedili „istočnjaci“ pogotkom Jurgena Sparwassera u 74. minuti. Iako je Zapadne Njemce poraz itekako bolio nije ih omeo te su na kraju prvenstvo i osvojili.

KAMERUN – ARGENTINA 1:0

1990

Svjetski prvaci iz Meksika su predvođeni „malim zelenim“ Maradonom u Italiju stigli kao favoriti za obranu naslova, a na otvaranju prvenstva ih je čekala nepoznata reprezentacija Kameruna. Afričke reprezentacije nisu tada bile na nivou kao danas pa je cijeli svijet ostao zapanjen gledajući kako s 10 igrača Kamerun pobjeđuje moćnu Argentinu. Andre Kana Biyik je u 54. minuti dobio crveni karton i izgledalo je da će to biti kraj njihovih nadanja, ali je pobjedu u 67. minuti donio Francois Omam Biyik.

ALŽIR – ZAPADNA NJEMAČKA 2:1

1982

Prvi put na Svjetskom prvenstvu, Alžirci su imali težak zadatak suprotstaviti se velikim Njemcima koji su osam godina ranije bili prvaci. Ali, Alžirci su igrali hrabro i u 54. minuti ih je Rabah Madjer doveo u vodstvo. Disciplinirani Njemci su se uspjeli vratiti i izjednačiti pogotkom Karl-Heinza Rummeniggea, samo da bi Alžirce u delirij bacio Lakhdar Belloumi pogotkom za pobjedu koja se slavila kao nacionalni praznik! Hrabri Alžirci bi u konačnici prošli i u idući krug da nije bilo kontroverzne uktamice između Njemačke i Austrije.

SJEVERNA KOREJA – ITALIJA 1:0

1966

Na prvenstvu 1966. godine u Engleskoj Sjeverna Koreja je bila jedini predstavnik Azije i Afrike, stoga je njihov tadašnji vladar Kim Il-Sung zahtijevao da u ime „obojenih“ (njegove riječi) moraju pobijediti barem jednu utakmicu. I Korejci, koji su na cijelom turniru igrali izuzetno napadački nogomet, su uspjeli i to pobjedom nad jednim od favorita za naslov prvaka Talijanima. Jedini pogodak u utakmici postigao je Pak Doo-Ik. Sjevernjaci su na kraju ušli i u četvrtfinale gdje su izgubili 5:3 od Portugala.

SAD – ENGLESKA 1:0

1950

Iako se Svjetsko prvenstvo igralo u Brazilu Engleska je kao tada najjača reprezentacija svijeta smatrana favoritom broj jedan. Engleze je stoga očekivao lagan zadatak protiv poluamatera iz SAD-a. Međutim, ono što se dogodilo mnogi smatraju najvećim iznenađenjem u povijesti nogometa! Američki poluamateri su slavili pogotkom Joea Gaetjensa u 38. minuti! Englezi su napadali ali vratar Frank Borghi je činio čuda na golu. Iduću pobjedu SAD je ostvario tek 1994. godine!

URUGVAJ – BRAZIL 2:1

1950

Kako su Englezi ispali, Brazil je bio apsolutni favorit a za osvajanje naslova prvaka bio im je dovoljan bod u posljednjoj utakmici prvenstva (te se godine nije igralo finale u klasičnom smislu) protiv Urugvaja. Sve je bilo spremno za slavlje na Maracani na kojoj se naguralo preko 200.000 gledatelja. I sve je krenulo u pravom smjeru nakon što je Fiaca doveo karioke u vodstvo u 47. minuti. Međutim, uporni Urugvajci su se vratili pogotkom Juana Alberta Schiaffina u 66., da bi cijela Maracana zanjemila kada je Alcides Ghiggia doveo Urugvaj u vodstvo u 79.! Brazilci do kraja nisu uspjeli postići zlatni pogodak, a rezultat ovog šokantnog poraza je bilo nekoliko samoubojstava i srčanih udara!

SENEGAL – FRANCUSKA 1:0

2002

Bio je to susret svjetskih prvaka sa zadnjeg prvenstva i potpunih autsajdera. Ili, politički gledano, kolonista i njihove bivše kolonije. Iako su ulozi za afričku reprezentaciju bili veliki, svi su očekivali laku pobjedu Francuza. A tada je Diop u 30. minuti šokirao svijet! Francuzi su nakon toga nastavili šokirati pa su ispali iz skupine bez da su postigli pogodak dok je hrabri Senegla nakon pobjede nad Švedskom ispao u četvrtfinalu od Turske!

ZAPADNA NJEMAČKA – MAĐARSKA 3:2

1954

Malo koja reprezentacija je u povijesti svjetskih prvenstava bila takav favorit kao Mađarska 1954. godine u Švicarskoj. Mađarska konjica se lako razračunavala s protivnicima do finala u kojem ih je čekala Zapadna Njemačka, država koja se još uvijek oporavljala od ratnih razaranja. Umjesto očekivane pobjede Mađara dogodilo se „čudo u Bernu“ u kojem je Njemačka s dva pogotka Rahna i jednim Morlocka preokrenula početno vodstvo Mađara. Bio je to početak stvaranja jedne nove nogometne supersile!

BUGARSKA – NJEMAČKA 2:1

1994

Iako su Bugari pobjedom u skupini protiv Argentine, koja je bila oslabljena skandalom s Maradonom, pokazali koliko su jaki, malo tko je očekivao išta drugo osim četvrtfinalnog poraza protiv branitelja naslova Njemaca. Veliki Njemci su poveli pogotkom Matthausa iz najstrože kazne, da bi sa dva brza pogotka Stoichkova i Letchkova pred kraj susreta Bugari ostvarili iznenađujuću pobjedu! Ta je velika pobjeda iscrpila Bugare koji su na kraju poraženi s visokoih 4:0 od Šveđana u borbi za treće mjesto.