Recenzija: Lincoln

0

Nema nikakve sumnje da će novi film Stevena Spielberga dominirati ovogodišnjim Oscarima

 

 

INFO

Datum premijere: 31. siječanj 2013.

Redatelj: Steven Spielberg

Uloge: Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn, Joseph Gordon-Levitt, James Spader, Hal Holbrook, Tommy Lee Jones

 

KULT FAKTOR: 6,0

Jedan od najvećih redatelja svih vremena Steven Spielberg nekada ja bio poznat po spektakularnim filmovima prepunim akcije poput Indiane Jonesa, E.T.-a, Jurskog Parka ili Spašavajući vojnika Ryana. Međutim, nakon izuzetnog uspijeha Schindlerovom listom, Spielberg se polagano, ali sigurno, počeo okretati drami i povijesnim spektaklima. Nakon što se pozabavio nacistima i Židovima, trgovinom crnim robljem i masakrom Izraelaca na Olimpijadi u Munchenu, poznati redatelj se odlučio „baciti“ na 16. američkog predsjednika i 13. amandman kojim se ukida ropstvo. Rezultat svega je najveći favorit ovogodišnje dodjele Oscara.

Četvrta godina je građanskog rata u Americi i Unija se približava konačnoj pobjedi protiv Konfederacije. Omiljeni predsjednik Abraham Lincoln osjeća da je trenutak da progura 13. amandman kojim bi se zauvijek ukinulo ropstvo, a ukoliko ne uspije donjeti povijesni amandman prije nego rat završi sve bi moglo pasti u vodu.

 

GLEDLJIVOST: 7,0

Borba za Oscara u kategoriji najboljeg glumca nikada nije bila neizvjesnija, dapače, već sad bi sad zlatni kipić mogli dodjeliti Danielu Day-Lewisu koji je američkog predsjednika odigrao, malo je reći, fantastično. Lewis je poznat kao izvrstan karakteran glumac, ali još nikada nije ovako briljirao pa bi bilo veliko iznenađenje da na dodjeli Oscara ostane praznih ruka. Gledati ga kao Lincolna kako svom osoblju priča pričice iz svoje mladosti stvarno ostavlja veliki utisak.

Međutim, upravo su te pričice i ono bez čega se moglo. U Lincolnu je trebalo ispričati cijelu priču o pozadini borbe za prihvaćanje 13. amandmana, što je opsežan posao, međutim unatoč tome film je ipak u djelovima razvučen pa se moglo proći i s manje od dva i pol sata radnje. Samo da su se izbacila predsjednikove pričice moglo se skratiti film za deset minuta. To ipak ne znači da je Lincoln dosadan, ali kada po treći put počne pričati svoje pričice počet ćete gledati na sat.

U sjeni Daniela Day-Lewisa, ostaje i izvrsna izvedba Tommyja Lee Jonesa, a njihove zajedničke scene i razgovori su jedni od najupečatljivijih djelova filma.

 

MUŠKOST: 5,0

Svaki rat je krvav, ali američki građanski rat je jedan od najkrvavijih u povijesti čovječanstva. Bilo je to razdoblje u kojem je posebno dominirao rasizam, a i i razdoblje u kojemu se nisu uzimali zarobljenici. Malo tko je preživljavao u bitkama u kojima se vodila bitka prsa u prsa. Iako se na kratko pojavljuju scene borbi, strahote rata se u Lincolnu više prikazuju mrtvim leševima razabacanim po bojištu. Scena s početka Spašavajući vojnika Ryana, kojom su najbolje pokazane strahote Drugog svjetskog rata, ovdje ne postoji, što je prava šteta.

Lincoln se više bazira na politici te je itekako dobro prikazano kako je politika funkcionirala u 19. stoljeću, a vidjet ćemo da se u međuvremenu ništa nije promjenilo, politika je bila i ostala – trgovina.

Spielberg se također nije, ili se nije usudio, bavio motivima Lincolnove želje za donošenjem amandmana. Prikazan je kao heroj, čovjek s vizijom, iako povijesničari tvrde da Lincolna nije bilo briga za jednakost rasa koliko je u svemu vidio ekonomsku korist. Ipak, da je Spielberg potegao priču i na tu stranu, vjerujemo da Akademija ovaj film ne bi ovaj film dočekala s toliko hvalospjeva.

 

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments

12 zanimljivosti o pjenušcu

Naučimo nešto i o pjenušcima koje često pogrešno nazivamo šampanjcima   1. Za Dona Perignona se smatra da je „otkrio“ pjenušac, a to se dogodilo ...