0

Kao uvod u večerašnje finale donosimo vam pet najboljih finalnih utakmica

„Dok su igrači Manchestera podizali trofej, Bayernovi su još u šoku ležali na travnjaku poput mumija“

5. BORUSSIA DORTMUND – JUVENTUS (1997)

Olimpijski stadion u Munchenu bio je domaćin finala u kojem se, na nesreću domaćih navijača, Juventusu nije suprostavio Bayern već mrska im Borussia. Stara dama je bila favorit, nakon što su protutnjali skupinom u kojoj je bio i Manchester United, i nakon što je pao Rosberg, u polufinalu su deklasirali Ajax. Borussija je s dvije minimalne pobjede u polufinalu izbacila Manchester ali malo tko im je davao šanse za pobjedu. Njemci su od početka zaigrali otvoreno pa su na poluvrijeme, zahvaljujući dva gola Riedlea, otišli s velikom prednosti. Nastavak je donio puno uzbuđenja, pogotovo nakon gola Del Piera ali je točku na „i“ stavio Ricken.

4. REAL MADRID – BAYER LEVERKUSEN (2002)

Nakon što su na putu do finala izbacili tri engleska kluba (Arsenal, Liverpool i Manchester United) na Hampden Parku u Glasgowu Bayer je čekao Real. Kraljevski klub je u polufinalu ostvario slatku pobjedu protiv Barcelone i u finale je ušao kao favorit, što su potvrdili već u 8. minuti golom Raula. Samo pet minuta kasnije Lucio vraća susret na početak i usljedio je pravi napadački nogomet u kojem su obje momčadi imali svoje prilike. Na kraju je presudio trenutak genijalnosti Zidanea i jedan od najljepših golova Lige prvaka.

3. MANCHESTER UNITED – CHELSEA (2008)

U prvom engleskom finalu u povijesti Abramovich nikada nije bio bliže ostvarenju sna – osvajanju titule pobjednika Lige prvaka. Gledatelji u Moskvi su svjedočili pravoj drami u kojoj su o pobjedniku odlučivali kazneni udarci. Ronaldo je doveo Crvene vragove u vodstvo da bi Lampard izjednačio na samom kraju prvog poluvremena. Unatoč prilikama u regularnom dijelu više nije bilo pogodaka pa su usljedili produžeci. Giggs je na samom početku zamalo postigao pogodak ali je Terry loptu izbio sa same gol linije. Chelsea je pogodila dvije vratnice ali kako nije bilo promjene rezultata pristupilo se izvođenju kaznenih udaraca. Ronaldo je svoj udaras promašio pa je Terry imao priliku plavima donjeti veliko slavlje. Ipak, pokliznuo se i pogodio vratnicu te od heroja postao tragičarom. Chelsea je na kraju bila tanjih živaca, Anelkin udarac je obranio Van der Saar i Manchester je s ruba ponora došao do titule.

2. MANCHESTER UNITED – BAYERN (1999)

Daleko najuzbudljivijoj završnici u povijesti Lige prvaka svjedočili su gledatelji na Camp Nou i pred TV ekranima širom svijeta. Nakon što su do finala došli bez poraza, igrači Alexa Fergusona su bili na koljenima. Ranim pogodkom Baslera Bayern je došao u vodstvo a do 90. minute su još dva puta pogodili okvir Schmeichelovog gola. Jedna ruka je već bila na trofeju jer je u trenutku kada je počela sudačka nadoknada semafor i dalje pokazivao 1:0. A tada je usljedio neviđeni preokret kojim se još jednom potvrdila uzrečica „lopta je okrugla“. Prvo je Sheringham u prvoj minuti sudačke nadoknade izjednačio, a dva minuta kasnije ubojica dječjeg lica, Solskjaer, je zakucao loptu za pobjedu. Dok su igrači Manchestera podizali trofej, Bayernovi su još u šoku ležali na travnjaku poput mumija.

1. LIVERPOOL – MILAN (2005)

Milan nikada lakše nije trebao doći do titule, Maldini je načeo mrežu Dudeka već u prvoj minuti a Crespo je sa dva gola odveo Milan na poluvrijeme s ogromnom prednosti od 3:0. Liverpool je drugo poluvrijeme počeo furiozno ali malo je tko očekivao da mogu što napraviti. Ipak, crveni su u samo šest minuta golovima Gerarda, Smicera i Alonsa izjednačio. Posljednji pogodak je stigao iz kaznenog udarca i to nakon što je Dida obranio udarac Alonsu, ali se lopta odbija u noge Španjolcu koji trese mrežu. Milan se nekako oporavio od šoka pa je u produžecima krenuo konkretnije. Najbolju priliku je imao Shevchenko kojemu je Dudek u istoj akciji dva puta obranio udarac s pet metara. Poljski golman se pretvorio u pravog junaka tijekom izvođenja kaznenih udaraca. Svojim čudnim plesom natjerao je Serginha da zapuca preko gola, a obranio je udarce Pirlu i Shevchenku.