Recenzija: X-Men: Dani buduće prošlosti

0

Jesu li Dani buduće prošlosti najbolji X-Men do sada?

 

xmen2ainfo

 

Nakon uspješne trilogije X-Men (pogotovo njezina prva dva dijela), u Marvelu su odlučili krenuti iz početka snimivši reboot pod nazivom X-Men: Prva generacija. U filmu snimljenom prije tri godine predstavljena nam je nova glumačka ekipa predvođena Michaelom Fassbenderom i Jennifer Lawrence. Novi X-Meni su se pokazali punim pogotkom, te je nova trilogija dobila zeleno svjetlo, ali malo tko je očekivao da će se u njezinom drugom dijelu vratiti i originalna postava, iako su se različite generacije X-Mena već i pojavljivale zajedno u stripu istoimenog naziva kao i ovaj film! Ujedinjavanje različitih generacija na istom mjestu se rijetko pokazalo dobitnom kombinacijom (sjetite se samo Zvjezdanih staza), ali izgleda da je Marvel pronašao pravu formulu za svoje kostimirane junake.

Budućnost je dovela do istrebljenja ne samo mutanata nego i ljudi koje su uništili Sentineli, roboti prvotno napravljeni da istrebljuju mutante. Jedini spas za X-Men jest da se vrate u prošlost i spriječe atentat nakon kojeg je program Sentinela dobio zeleno svijetlo. I dok je u stripu Kitty ta koja se vraća, u filmu je Profesor X (Patrick Stewart) idealan kandidat za vraćanje u 1973. godinu, ali kako on fizički ne bi mogao podnijeti putovanje, težak zadatak pada na Wolverinea (Hugh Jackman).

Dolaskom u svijet koji slavi završetak rata u Vijetnamu, Logan mora potražiti mladog profesora X-a (James McAvoy) koji ima jako malo dodirnih točaka ta 50-godina starijim profesorom. Mlađa verzija je čovjek koji je rastrgan boli zbog „izdaje“ prijatelja Magneta (Michael Fassbender) i Mystique (Jennifer Lawrence). Stoga dane provodi opijajući se i drogirajući lijekom za nepokretnost koji mu spravlja jedini čovjek koji je ostao uz njega, Beast (Nicholas Hoult) u dvorcu u kojem već duže vrijeme ne postoji njegova škola za nadarene.

Wolverineov zadatak je uvjeriti Profesora X-a, Mystique i Magneta da su ga poslali upravo oni i to iz budućnosti! I dok je do profesora lako došao, Logan prvo mora osloboditi Magneta koji se nalazi zatvoren usred najčuvanije zgrade na svijetu – Pentagona, što na kraju i uspjeva uz pomoć Quicksilvera (Peter Maximoff), te nakon toga počinje utrka za pronalaskom Mystique kako bi je spriječili u atentatu na Bolivara Traska (Peter Dinklage), tvorca Sentinela čijom smrću će program i dobiti zeleno svijetlo!

Kombinacija budućnosti i prošlosti često donosi kompliciranu radnju u kojoj svaka radnja u prošlosti znači promjenu u budućnosti pa stoga već u startu pohvale idu redatelju Bryanu Singeru i scenaristu Simonu Kinbergu na održavanju jednostavnosti u pričanju priče. Od same prve scene film se kreće nevjerojatnom brzinom, izmjenjujući akciju sa dramskim dijelovima, držeći cijelo vrijeme radnju lako razumljivom i zabavnom. To je, naravno, značilo da će neke stvari trebati pojednostavniti stoga i nije iznenađenje da je i Profesora X-a i Magneta Logan iznenađujuće lagano uvjerio da dolazi iz budućnosti. Ali, kada ste okruženi s ljudima u kostimima koji imaju nevjerojatne moći valjda ih više ništa ne može iznenaditi.

Sudar generacije je prošao iznenađujuće glatko, iako starije generacije imaju mali dio pojavljivanja na ekranu, pogotovo Storm (Halle Berry) koja jedva da izgovori nekoliko rečenica. Patrick Stewart dominira sa svojim ograničenim vremenom, a još bolja je njegova mlađa (i potpuno suprotna) verzija – James McAvoy. Od stare garde najviše vremena dobija Hugh Jackman čiji je Wolverine poveznica između dva svijeta – budućnosti i prošlosti (odnosno sadašnjosti u filmu). Jackman je impresivan, ne samo glumom nego i pojavom! Od novije garde koja donosi i neke nove likove, Michael Fassbender je još jednom zanimljiv kao Magneto, a svoje kameleonske sposobnosti glume ponovo demonstrira Jennifer Lawrence. Mlada glumica je u stanju odglumiti baš sve – od zahtjevnih karakternih dramskih uloga koje joj donose Oskare, do ovakvih blockbusterovskih uloga koje zahtijevaju samo akrobacije.

Međutim, najveće glumačko iznenađenje je Peter Maximoff čiji je Quicksilver ukrao show u svojim scenama. Scena spašavanja Magneta je naprosto briljantna jer osim fenomenalne akcije donosi i humor, baš zahvaljujući Quicksilveru.

Dani buduće prošlosti tako donose odličan spoj akcije i humora (u prvom dijelu filma) sve uklopljeno dijelom u SF priču, a jedini nedostatak ovog filma je izostanak pravog negativca. Iako Magneto ponovo pokazuje svoju negativnu stranu, glavni negativac bi trebao biti Dr. Trask. Međutim, u toj ulozi negativca lik Dinklagea se i nije najbolje našao, ne zbog glume jer Dinklage je svoj dio još jednom odradio odlično, već zbog premalo prostora na ekranu da bi ga shvatili kao stvarnu opasnost.

Ipak, nedostatak pravog negativca nije veliki nedostatak za film jer su događanja u prošlosti i budućnosti odlično napravljena, pogotovo u završnici filma kada se izvrsno izmjenjuju scene događanja u Washingtonu i u budućnosti gdje se X-Men u borbi sa Sentinelima nalaze u bezizlaznoj situaciji.

Jesu li Dani buduće prošlosti film koji potpuno preokreću superherojski žanr poput Viteza tame ili Kapetana Amerike: Ratnika zime? Nije, ali je izvrstan film za kojeg bi možda mogli reći da je možda i najbolji film iz X-Men filmografije! A što je najbolje, nakon ovakvog filma, i ovakve završnice, X-Men se nalaze na raskrižju s kojeg mogu poći u bilo kojem pravcu!

 

banerfacebooklike

About author

Toni Čeović

Pokretač i urednik Kulta, ljubitelj filmova, obožavatelj U2 i veliki zaljubljenik u formulu 1

No comments

Što nam donosi Battleground?

Novi WWE PPV događaj donosi novu borbu Ortona i Bryana   „CM Punk je poznat po atraktivnim nastupima u kojima se ne štedi, Ryback je ...