Depresiju treba ozbiljno shvatiti i pomoć potražiti kod liječnika, ali postoje stvari koje i sami možete napraviti
Depresiju mnogi smatraju bolešću modernog doba. Iako je među nama „od davnih vremena“ ubrzani ritam života i povećanje stresa doveli su do toga da je sepresija jedna od najčešćih bolesti današnjica. Međutim, depresija je nažalost još uvijek tabu tema.
Lječenje depresije nije jednostavno kako mnogi misle i savjet ‘misli na nešto pozitivno’ je potpuno bezvrijedan. Budući da depresija nije stanje, nego bolest među ostalim, prouzrokovana poremećajem ravnoteže prijenosnika živčanih impulsa, te promjenama u broju i osjetljivosti njihovih receptora ovakav savjet je kao da osobi s aknama savjetujemo da im ne da da izbiju!
Međutim, to ne znači da se depresibnoj osobi ne treba pomoći razgovorom i druženjem. Zabavljane depresivne osobe ne može izlječiti tu osobu ali joj može pomoći.
STVARI KOJE SAMI MOŽETE UČINITI
Ukoliko sumnjate da bolujete od depresije obavezno se javite lječniku koji će vam, ukoliko dijagnosticira depresiju, propisati lječnički tretman. Kao pomoć terapiji, ali samo kao pomoć a ne kao terapija, postoje neke stvari koje možete učiniti kako bi si olakšali život i pomogli.
Fizička aktivnost nije samo važna kod liječenja depresivnog raspoloženja, ona će i smanjiti mogućnost nastanka simptoma depresije. Jako je važni biti i psihički aktivan. Važno je baviti se aktivnostima koje zaokupljaju mozak kako bi „skrenuli misli“. Čitanje, kartanje, rješavanje križaljki ili bilo koje društvene igre poput Monopolyja dobro pomažu.
Važno je da se što više krećete u društvu. Najbolje bi bilo spojiti, ako je moguće, fizičku aktivnost s druženjem. Bavite se nekim društvenim sportom, upišite grupne tečajeve aktivnosti u kojoj se niste okušali ili se upišite na tečaj plesa.
Što više boravite u prirodi ili na otvorenom, a ukoliko to nije moguće osvijetlite i redovito prozračujte svoje prostorije. Pokušajte se baviti meditacijom jer je svaka vrsta opuštanja ili autogenog treninga više nego dobrodošla, pogotovo ako se radi na svježem zraku u prirodi.
Dobar san je jako važan pa se pokušajte dobro naspavati, međutim, ovo može biti poseban problem u osobama koje istovremeno boluju i od anksioznosti.
Savjetujte se s osobama koje imaju slične probleme, a kojih nažalost ima jako puno. Kako se depresija još uvijek smatra bolesti psihički nejakih osoba malo tko će javno priznati da boluje od depresije. Na sreću, na internetu se može naći jako puno osoba s istim problemima a s kojima ćete moći razmjeniti iskustva, te pomoći jedni drugima.
Ono što morate izbjeći je alkohol i kofeinski napitci. Prema istraživanju ljudi koji u alkoholu traže lijek protiv tjeskobe, anksioznosti i tuge, na takav način povećavaju rizik obolijevanja od depresije. Alkohol je samo privremeno rješenje jer oslabljuje neurotransmitere zadužene za reduciranje depresije i tjeskobe. Prekomjernim konzumiranjem alkohola neurotransmiteri će toliko oslabiti da mozak neće biti u mogućnosti spriječiti depresiju.
EKOTERPAIJA – TERAPIJA BUDUĆNOSTI?
Alternativna metoda da lječenje depresije, koju sve češće savjetuju i liječnici, jest Ekoterapija. Kao što samo ime da naslutiti riječ je o terpaiji koja se svodi na hodanje ili rad u prirodi.
Dva neovisna istraživanja pokazala su kako „ekoterapija“, koja može uključivati i najjednostavnije vježbanje na otvorenom, može značajno poboljšati mentalno zdravlje. Nakon šetnje kroz veći park 71 % osoba je izjavilo kako se osjeća manje depresivno, a 90% njih je primijetilo kako imaju i veće samopouzdanje.
Za usporedbu, nakon šetnje gradom ili shopping centrom samo se 45 % osjećalo manje depresivno, a čak 22 % izjavilo je kako im se depresija povećala. Oko 50% na taj način je povećalo samopouzdanje, dok je 44 % osjetilo pad samopouzdanja, što se nije desilo ni jednoj osobi koja je boravila u prirodi.
Znanstvenici ipak ne tvrde kako ekoterapija može zamijeniti konvencionalno liječenje, ali može pripomoći liječenju ili pomoći osobama koje nisu zatražile liječničku pomoć.
PREHRANA I NAPITCI KOJI MOGU POMOĆI
Gospina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lijek protiv depresije koji se već stotinama godina koristi oralno za tretiranje depresivnih stanja, potištenosti, anksioznosti, kao i kod bolova živaca.
Kada se koristi u svrhu liječenja depresije gospina trava nije „brz“ lijek. S njom nećete postići trenutni oporavak, ali pokazuje odlične dugoročne rezultate. Biljka pomaže tijelu i duši da se oporavi, te se izgradi čvrst temelj za kompletno izlječenje.
U pravilu se čaj pije tri puta dnevno, osim ako nije drugačije naznačeno u uputama, a prije nego što primijetite prva poboljšanja morat ćete pričekati najmanje tjedan ili dva. Obično jedan tretman traje tri do šest mjeseci. Iako osobe primijete značajno poboljšanje već nakon mjesec do dva korištenja, tretman nije preporučljivo prekidati radi potpunog izlječenja.
Puno nam može pomoći i pravilna prehrana. Za vrijeme tjeskobnog razdoblja trebalo bi u prehrani povećati unos složenih ugljikohidrata. koji će djelovati dugotrajno i sustavno.
Pomoći mogu i multivitamini. Iako se učinkovitost vitaminskih nadomjestaka u zadnje vrijeme često dovodi u pitanje, smatra se da vam ne mogu štetiti, a velike su šanse da će vam koristiti.
Pijte dovoljno vode pa neka vam osa Osam čaša dnevno postane rutina. Važno je da vodu pijete pravovremeno. Kada osjetite žeđ već ste dehidrirani.
No comments