Makedonska vojska je ponosna na svoje dvije specijalne postrojbe koje su se dokazale u borbi
„Vukovi su se iz Iraka, u kojem su se borili od 2003. godine do 2008. godine, vratili s preko 200 medalja i četiri srebne zvijezdice koje su zaslužili uhićenjem tri Saddamova suradnika!“
Makedonija, za razliku od Hrvatske, nije prošla put ratnih razaranja, pa samim tim nema vojsku stvorenu u ratu. Međutim, to ne znači da Makedonci nemaju dobro obučene oružane snage, koje su se uostalom i same kalile u ratu. Ponos makedonske vojske je Puk za Specijalne Operacije (PSO) čiju jezgru čine dva bataljuna, perjanice oružanih snaga – Vukovi i Rangeri. Zadatak Puka je izvršavanje posebnih operacija u miru i u uvjetima sukoba, samostalno i u suradnji s drugim jedinicama Vojske, na svim vrstama terena i vremenskim uvjetima.
Vukovi su prva specijalna jedinica Vojske Republike Makedonije, osnovana 1994. godine, a od tada su se dokazali u sukobu sa albanskim pobunjeničkim snagama 2001. godine, ali i u Iraku, gdje su se u sastavu snaga NATO-a borili rame uz rame s američkim specijalcima u okolini grada Tadz, 25 km od Bagdada. Vukovi su se iz Iraka, u kojem su se borili od 2003. godine do 2008. godine, vratili s preko 200 medalja i četiri srebne zvijezdice koje su zaslužili uhićenjem tri Saddamova suradnika!
Namjena im je vođenje nekonvencionalnog rata, gerilsko djelovanje te eliminiranje neprijatelja iza neprijateljskih linija. Vukovi imaju suradnju s proslavljenim SAS-om, kineskim i turskim specijalcima, američkim Zelenim beretkama te Navy SEAL odredom, s kojima razmjenjuju iskustva, pogotovo u obuci. Od ostalih jedinica makedonske vojske razlikuju se po crvenim beretkama.
Rangeri su novija jedinica, međutim kako je nastala spajanjem izvidničkog odreda Risovi, diverzantskog odreda i dijelova 501. padobranksog odreda, njezin sastav čine prekaljeni borci. Slični američkim Rangerima, po kojima su i dobili ime, namjena im je podrška Vukovima, ali i borba u prvim redovima kada je u pitanju zauzimanje važnih strateških mjesta. I Rangeri su se dokazali u Iraku i Afganistanu, a zanimljivo da su ih viđali i pripadnici KFOR-a u dubini do 40 km unutar Kosova! Osim s američkim imenjacima, Rangeri imaju i odličnu suradnju s grčkim i švicarskim specijalcima. Pripadnici Rangera nose zelene beretke.
Da bi se ušlo u jedan od dva bataljuna specijalaca kandidat mora imati odslužen vojni rok, biti mlađi od 29 godina i viši od 170 cm, te proći sva psihofizička ispitivanja. Osnovna obuka traje šest mjeseci, pri čemu je prvi dio posvećen obuci pojedinaca, a drugi treningu tima. Nakon toga slijedi specijalistička obuka koja traje devet mjeseci a ponešto se razlikuje ovisno o tome hoće li kandidat pristupiti Vukovima ili Rangerima. Za vrijeme specijalističke obuke kandidate prolaze padobransku obuku, obuku u plivanju i ronjenju, obuku borbi u planinskom terenu, učenje borilačkih vještina i stranih jezika, te obuku preživljavanja u prirodi. Nakon što prođu cijelu obuku, vojnici mogu na glavu staviti crvenu ili zelenu beretku te se s ponosom mogu nazvati makedonskim specijalcima!
No comments