Tehnike ispitivanja zarobljenika

0

Sve ove tehnike smo gledali na velikim ekranima, a neki su ih nažalost osjetili i na svojoj koži

 

„Zarobljenik se natjera da kopa vlastiti grob, stavi se pred strjeljački vod i vežu mu se oči nakon čega se ispale ćorci“

 

PONIŽAVANJE

Ispitivači često udaraju na ego i ponos, kako bi oslabili zarobljenika i natjerali ga na kapitulaciju. Kao što je već viđano iz američkih zatvora po Iraku, zarobljenike se skida do gola, te ih se natjeruje da ih „pregledavaju“ ženske pripadnice američke vojske što predstavlja dodatno poniženje za muslimanske zarobljenike.

 

BOMBARDIRANJE OSJETILA

Prilično često se za ispitivanje koriste tehnike kojima se na kušnju stavljaju zarobljenikova osjetila. Bilo da se koriste zasljepljujuća svjetla ili glasna glazba bez prestanka, ova se tehnika pokazala prilično uspješnom jer se zarobljenik dovodi gotovo do stanja ludila pa je spreman progovoriti kako bi spriječio daljnje mučenje.

 

IZAZIVANJE UMORA

Zarobljenik se stavlja u fizički zahtjevne pozicije kao što su čučanje, ili stajanje koje zahtjeva konstantno održavanje ravnoteže. Na Golom otoku, omiljeno je bilo stavljanje zatvorenika između zida i ormara preko noći. Ovakvi postupci kod zarobljenika izazivaju jaku bol u mišićima, ali dovode i do slabljenja mentalne snage zarobljenika.

 

ČUPANJE NOKTIJU

Za razliku od do sada nabrojenih metoda, ova ostavlja fizičke dokaze. Ova je tehnika bila omiljena posebno kod Japanaca u Drugom svjetskom ratu, ali se nažalost često koristi i danas. Zarobljeniku se čupaju nokti s prstiju ruka i noga, i to obično kliještima – vrlo polagano kako bi bol bila što veća, nokat po nokat.

 

HLADNA ĆELIJA

Zarobljenika se svuče do gola i ubaci u hladnu ćeliju, u kojoj je temperatura zraka jedva iznad nule, te ga se ostavlja da u njoj stoji minimalno 24 sata, odnosno dok ne pregovori. „Dodatak“ je i to što se svako nekoliko sati zatvorenika polijeva ledenom vodom. Ova vrsta ispitivanja najčešće kao posljedicu ima upalu pluća.

 

STAJANJE

Zatvorenika se postavi u stajaću pozu, ali mu se ruke i noge vežu kako se ne bi mogao pomaknuti iz te poze, a bilo kakvo opuštanje izaziva samo dodatnu bol. U ovoj pozi se zatvorenika ostavlja na duže vrijeme, najčešće i iznad 40 sati, a „igra“ se na umor, nedostatak sna i bol.

 

USKRAĆIVANJE SNA

Kao što samo ime kaže cilj je zatvorenika što je duže moguće ostaviti ga bez sna. Zatvoreniku se dopusti da zaspi, samo da bi ga se odmah probudilo i nastavilo se s ispitivanjem. Psihološki učinak je tako jak da utječe na kardiovaskularni, imuni i živčani sustav, pa zatvorenik nakon nekog vremena počne patiti od halucinacija, vrtoglavice, izgubljenosti…

 

LAŽNA SMAKNUĆA

Jedno od psihološki okrutnijih metoda su lažna smaknuća pri čemu se igra na strah kod zarobljenika. Zarobljenik se natjera da kopa vlastiti grob, stavi se pred strjeljački vod i vežu mu se oči nakon čega se ispale ćorci. Često se prije ovoga zarobljenika natjera da prisustvuje pravoj egzekuciji kako bi efekt bio puno jači.

 

WATERBOARDING

Ova zloglasna metoda je prilično korištena, pogotovo u Guantanamu, a njom se simulira utapanje. Zatvorenika se veže u ležeći položaj na način da mu se lagano podignu noge, a preko nosa i usta prebaci najobičniji ručnik ili vrećica. na nju se izljeva voda, što kod zarobljenika izaziva osjećaj gušenja istovjetnog onome kod utapanja. Iako ovo mučenje neće ostaviti fizičke posljedice, ostavlja strahovite psihičke posljedice i zarobljenici često pri ovom načinju odluče progovoriti, pa čak i priznati stvari koje nisu učinile, samo kako bi mučenje prestalo.

 

banerfacebooklike

 

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments

Intervju: Anđa Marić

Uvijek zanimljiva pjevačica, a od nedavno i spisateljica, o djeci, originalnom imageu i Gene Simmonsu   Izdali ste svoju prvu knjigu za djecu, zanimljivog imena ...