Morski psi su jedne od najimpresivnijih životinja, a mi vam donsoimo 20 zanimljivosti koje biste trebali znati
Isistius brasiliensis, poznat i pod nadimkom „kalup za kolačiće“ je unatoč veličini od samo 50-tak centimetara, prava beštija. Poznat je po napadima ne samo na ljude, nego i na kitove, pa čak i na podmornice!? Ima naviku da grize komade mesa iz plijena tako što se okreće oko ribe koju zagrize, a koja je prevelika da bi je progutao cijelu.
Velikousti morski pas je najmisterioznija vrsta morskih pasa. Do sada su viđeni samo 49 puta, a samo su tri puta snimljeni kamerom. Glava i ralje su ime neproporcionalno veliki u odnosu na tijelo, love širom raširenih ralja, a hrane se samo planktonima.
Jedan od misterioznijih je i grenlandski morski pas koji je prvi put fotografiran tek 1995. godine, a snimljen 2003. godine. Njegovo područje je oko Kanade, Grenalnda i Islanda, a seciranjem nekih primejraka u njihovoj utrobi su pronađeni ostaci polarnih medvjeda, pa čak i konja!
Kitospina je najveća vrsta morskog psa koja može narasti i do 15 metara. Unatoč svojoj zastrašujućoj veličini, ovi psi nisu opasni po ljude i hrane se planktonima. Poznati su po svojoj doboćudnosti pa često dopuštaju roniocima da plivaju s njima držeći se za njihovu peraju.
Velika bijela psina, u lovu na tuljane, napada svoj plijen tolikom brzinom da je u završnom stadiju u stanju iskočiti u zrak čak i do tri metra!
Morski pas bik može, zahvaljujući svojoj sposobnosti zadržavanja soli, preživjeti čak i u slatkoj vodi pa znaju plivati duboko u unutrašnjosti rijeka. Kako su prisutni i u morima i rijekama zabilježeni su veliki brojevi napada na ljude pa ih se smatra jednim od najopasnijih vrsti.
Minijaturni lantern morski psi imaju svjetleća leđa, što im je kamuflaža i zaštita od potencijalnih napadača. Naime, lanerni na taj način pokušavaju prepasti svoje veće napadače.
Goblin je jedna od izgledom najzastrašujućih vrsta morskih pasa, ali unatoč opakom izgledu ne napadaju ljude jer žive na dubinama od 300-tinjak metara.
Morski psi su na našoj planeti prisutni već 400 milijuna godina i preživjeli su svih pet masovnih izumiranja. Kako su prisutni toliko dugo evoluirali su u savršene predatore, pa mogu namirisati kap krvi na udaljenostima od nekoliko kilometara!
Uši morskog psa se nalaze u dvije male rupe u blizini očiju, a zahvaljujući dlačicama mogu osjetiti vibracije u vodi. Kako zvuk u vodi brže putuje nego u zraku, svoj plijen mogu čuti na udaljenostima i do 300 metara.
Vid im zato nije najbolji i vide samo 15-tak metara ispred sebe. Međutim, zbog tapedtum lucidum, odnosno male membrane u očima mogu dosta bolje vidjeti u mraku i mutnoj vodi. Morski psi tako u mraku vide 10 puta bolje od ljudi.
Zahvaljujući gelom ispunjenim kanalima u njihovim glavama morski psi mogu opsjetiti električno polje koje generira svako živo biće. A zahvaljujući senzorima pritiska po njihovim bokovima, i smještaju njihovih očiju, morski psi su svijesni 360 stupnjeva prostora oko sebe. Još jedan dokaz da su morski psi savršeni predatori.
Morski psi u tijelu nemaju niti jednu jedinu kost, pa su njihovi „kosturi“ napravljeni od hrskavica! Isto je i sa snažnim čeljustima „naoružanim“ brojnim oštrim zubima.
Ženke morskih pasa imaju deblju kožu od muškaraca, zbog njihovih bizarnih seksualnih fetiša. Naime, pri parenju muškarac ženku često grize za glavu ili peraju! Evolucija je tako učinila svoje i zaštitila ženke što je više moguće.
Hrskavica morskog psa se često koristi kao „čudotvorni“ lijek protiv raka, iako nikada nije dokazano dijelovanje protiv tumora. Također, zabluda je da morski psi ne oboljevaju od raka – morski psi su dosta otporniji, , ali je zabilježen porast ovih oboljena kod morskih pasa.
Jeste li znali da im se ni zubi ne mogu pokvariti? Njihovim oštrim zubima karijes je nepoznat pojam jer im je ubojito oružje „premazano“ florudiom i fluorapatitom.
Ženke morskih pasa se mogu klonirati! To je prvi put primjećeno u akvariju u Nebraski kada su se morski psi razmnožavali u bazenu bez muških pripadnika! Morskim psima je to moguće zbog partenogeneze, odnosno embrionalnog razvoja jajne ćelije koja nije oplođena, tj. procesa za koji nije potrebno učešće spermatozoida.
Morski psi ne spavaju kao ljudi, već se njihov mozak usporava kako bi imali periode svojevrsnog aktivnog odmora. Za to vrijeme i dalje plivaju jer im kisik (koji se nalazi u vodi) mora prelaziti preko škrga kako bi disali.
Šanse da vas napadne morski pas su 1:11,5 milijuna, a da vas morski pas ubije 1:264 milijun. Za usporedbu, šanse da dobijete jackpot su 1:175 milijuna, a da vas pogodi grom 1:574.000. Od morskog psa godišnje pogine petero ljudi, a godišnje bude ubijeno 100 mlijuna morskih pasa!
Zbog velikog lova na njih, kako zbog „čudotvornih“ ljekova za rak kao i juhe od peraje, ali i slučajne smrti u ribarskim mrežama, 30% vrsti morskih pasa je pred izumiranjem.
No comments