Daft Punk: 5 stvari koje biste trebali znati

0

Pariški dvojac, koji je unio revoluciju u dance glazbu, najpoznatiji je po svojim robotskim kacigama

 

1. DAFT PUNK JE IME DOBIO PO KRITICI NJIHOVE GLAZBE

Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo su se upoznali u osmom razredu osnovne škole Lycce Carnot u Parizu, a zbližila ih je strast prema horrorima, pa su filmove poput Teksaški masakr motornom pilom posuđivali i gledali u apartmanu Bengalterova oca. Na kraju školske godine, na ekskurziji u Pompejima, Thomas i Guy-Man (kako su danas poznati) počeli su smišljati pjesme koje su po povratku snimili na maloj Casio klavijaturi. Zajedno s njihovim prijateljem Laurentom Brancowitzom osnovali su bend Darlin’ prema istoimenoj pjesmi Beach Boysa. Njihove uratke su izvodili na dva koncerta, od kojih je jedan bio čak i u Velikoj Britaniji, a nakon što su ih čuli popljuvali su ih u Melody Makeru nazvavši njihove nastupe „daft punk trashy“, odnosno budalastim punk mlaćenjem. Umjesto da se uvrijede, njima se ta uzrečica svidjela, pa su Thomas i Guy-Man, nakon što su nastavili eksperimentirati s klavijaturama i bubnjevima, svoj duo nazvali Daft Punk.

 

2. OD SVIBNJA 1996 DAFT PUNK NASTUPA ISKLJUČIVO S MASKAMA

Tradicija skrivanja lica počela je u svibnju 1996. godine kada su se na jednom snimanju pojavili sa stravičnim maskama, kakve se inače nose na Noći vještica. Thomas i Guy-Man su jednostavno htjeli napraviti nešto nepredvidivo, što će im kasnije postati politika, ali i pokazati da oni u svemu nisu važni, već njihova gazba. Nakon toga počela im je praksa da se nikada ne pojavljivaju bez maski, koje su do 2001. godine uključivale baš sve – od smiješnih naočala do maski Beavisa i Buttheada. A tada, na snimanju za jedan časopis, 2001. godine su se pojavili s robotskim maskama koje su im dizajnirali prijatelji. Prvotno su kacige imale smiješne perike ali su, na putu za snimanje, Thomas i Guy-Man shvatili da bolje izgledaju „ćelavo“. Do danas su mjenjali različite izglede kaciga koje su u posljednje vrijeme postale prava tehnološka čuda. Posljednje, koje je dizajnirala ekipa koja je radila ne specijalnim efektima za novog Spider-mana, imaju ugrađenu klimu, radio vezu, mogu projecirati tekstove i animacije, te koštaju po 65.000 dolara! Točne specifikacije maski se ne smiju otrkiti jer su s tvrtkom koja ih je proizvela potpisala ugovor o tajnosti. Baš kao i Coca-Cola, ni Daft Punk ne želi otkriti specifikacije, pa se na internetu ne može kupiti kaciga istovjetna njihovim, iako je eBay prepun „originalnih“ kaciga Daft Punka!

 

3. IMALI SU NAMJERU SNIMITI DA FUNK 2

Na rave partyju u EuroDisneyu 1993. godine dvojac je upoznao Stuart Macmillan iz elektro dvojca Slam kojemu su dali da posluša i njihov demo, koji je kasnije poslužio kao osnova za prvi singl The New Wave izbačen godinu dana kasnije. Svjetske ljestvice poharali su 1995. godine pjesmom Da Funk, pa su Daft Punk krenuli u potragu za managerom i izdavačkom kućom, a našli su ih u Pedru Winteru i Virgin Recordsu s kojima su 1997. godine izbacili hvaljeni album Homework koji je uključivao i veliki hit Around the World. Daft Punk su hvaljeni kao inovativni bend zanimljive kombinacije technoa, housea, acid housea i electra, koji je promjenio dance glazbu.

Za svoj prvi album, Thomas i Guy-Man nisu imali namjeru uključiti i uspješni singl Da Funk, već snimiti Da Funk 2. Međutim, negdje na pola putanja snimanja pjesme, dvojac je odlučio promjeniti plan, pa su snimanja pobrisali i umjesto Da Funka 2 snimili Rollin’ & Scratchin. Uvijek treba raditi neočekivano, rekli su Daft Punk.

 

4. BEACH BOYS I ELTON JOHN SU IM GLAZBENI UZORI

Slušajući glazbu Daft Punka zvuči nevjerojatno da su im glazbeni uzori imena poput Beach Boysa, Eltona Johna, MC5, The Rolling Stonesa, The Stoogesa, Fleetwood Maca i Eaglesa. Odrastajući zajedno Thomas i Guy-Man su slušali rock glazbu, a posebno su uživali u glazbi Beach Boysa. Duo je više puta izjavio da su glazba i tekstovi Briana Wilsona duhovni i nadahnjujući, pa su njemu u čast svoj prvi bend nazvali prema pjesmi Beach Boysa, koju su sami i obradili. Wilsonu su posvetili i svoj prvi album Homework, a na njihovu glazbu s tog albuma su utjecaj imali i  Romanthony i Todd Edwards, s kojima su kasnije i surađivali. Kada je riječ o vizualnom izgledu, dvojac kao svoj najveći uzor ističu vodeće ime pop arta – Andyja Warhola.

 

5. DAFT PUNK IMAJU I SVOJU AKCIJSKU FIGURICU

Zahvaljujući glazbi, ali i vizualnom izgledu s robotskim atrakcijama, Daft Punk su pravi marketinški mamac. Prije dvije godine u Francuskoj je osvanula posebna boca Coca-Cole koju su dizajnirali Daft Punk. Yves Saint Laurent ih je, zajedno sa Courtney Love, angažirao za svoju Music Project kampanju, gdje je za njih dizajnerica Heidi Slimane osmislila posebna odjela, koja nose i na nastupima. U Japanu su, nakon što je izašao njihov posljednji album Random Access Memories, izbacili i svoju akcijsku figuricu. Čak imaju i skriveno kameo pojavljivanje u mangi, a ljubitelji Simpsona se sigurno sjećaju epizode u kojoj se Disco Stu pojavljuje u kacigi prilično sličnoj onoj Daft Punka. Njihova pojavljivanja u javnosti, van koncerata, su jako rijetka, stoga su ove godine sve iznenadili pojavom na utrci Formule 1 za VN Monaka, gdje su bili gosti Lotusa koji je na svojim bolidima stavio i njihov logo.

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments

Najopasnije ceste na svijetu

Donosimo vam 13 najopasnijih cesta kojima bi se uputili samo najveći avanturisti i najbolji vozači   „Kao i kod drugih opasnih cesta u Južnoj Americi, ...