Stres je nemoguće izbjeći ali ga se u četiri koraka i 20- tak minuta možete osloboditi
Današnji život je postao toliko ubrzan da je stres nemoguće izbjeći, a s obzirom da je stres nevidljivi ubojica koji može ostaviti ozbiljne posljedice, izuzetno ga je važno smanjiti što je moguće više. Iako ćemo svi mi reći da nemamo vremena niti za okrenuti se, 20-tak minuta za sebe mi morali pronaći. Umjesto da gledate TV, izležavate se na kauču ili raspravljate s prijateljima tko je bolji – Messi ili Ronaldo, jednom dnevno izdvojite vrijeme samo s jednim ciljem – relaksacijom.
Osim što ćete smanjiti količinu stresa, čime izravno utječete na svoje zdravlje, osjećat ćete se puno bolje pa ćete se i sa svim problemima nositi bolje. Za uspješno izvođenje ova četiri koraka će vam trebati, baš kao i za većinu stvari u životu, malo vježbe. Stoga nemojte odustajati ako stanje potpuno relaksacije ne ostvarite od prve. Strpljenje je u ovom slučaju od velike važnosti.
KORAK 1: OPUSTITE SE
Prvi korak se možda čini jednostavnim, ali u početku vam možda i neće ići baš najbolje. Jako je važno da se opustite koliko je god moguće. Smjestite se u udoban položaj, budite u nekoj udobnoj odjeći a ako ste npr. u odjelu, otpustite kravatu. Jako je važno da vas ništa ne sputava. Koncetrirajte se na to da slijedi 20 minuta samo za vas i nikoga drugoga.
KORAK 2: MENTALNI FOKUS
Slijedi nešto slično meditaciji. Važno je zaboraviti na sve probleme oko vas, sve loše stvari koje su vam se možda taj dan dogodile, i sve što vas muči. Vi ste vladar svoje svijesti, zamislite da ste okruženi velikim prstenom, područjem koji nitko ne može probiti i unutar kojeg je samo mir. Ili se zamislite na nekom mjestu koje vas veseli i opušta. Ukoliko vam uleti misao na neki problem, nemojte se početi gristi i nervirati, samo nastavite s fokusiranjem na vaš prostor. Cilj ovog koraka je da usporite svoje misli, da vam mozak ne radi 100 na sat.
KORAK 3: DUBOKO DISANJE
Zašto je polagano i duboko disanje važno? Kada smo u stresu dišemo ubrzano i plitko, a to znači manje kisika u mozgu. To dovodi do lošije koncentracije a kod nekih ljudi i napadaja panike. Duboko, polagano disanje usporava organizam i opušta.
Polagano udahnite punim plućima, brojite do pet i udišite kroz nos, a nakon toga ponovo brojeći do pet držite dah. Izdišite ponovo polagano, brojeći do pet, ali ovaj put izdišite kroz usta. Važno je da sve radite polagno, odmjereno a ako je potrebno stavite ruku na trbuh kako bi pratili svoj smirujući ritam. Tri do pet minuta dubokog disanja bi trebalo biti dovoljno.
KORAK 4: OPUŠTANJE MIŠIĆA
Zadnji korak je najduži i za početnike najteži. Opuštanje mišića zahtjeva da se svaka mišićna grupa utegne desetak sekundi i nakon toga opusti. Najlakše je početi od šaka, čvrsto ih stisnite na desetak sekundi te ih nakon toga opustite. Kod ove vježbe važno je da pratite neki redosljed u mišićnim skupinama. Ako ste počeli sa šakama, neka sljede bicepsi, ramena, leđa, pa nakon tog vratni mišići, vilica, i onda se spuštajte od trbuha prema dolje. Ne zaboravite i tijekom ove vježbe na duboko disanje kako bi vježba imala maksimalan učinak.
Ako ste sve napravili kako treba osjetit ćete veliko olakšanje i poletnost a stres će biti stvar prošlosti.
No comments