Mnogi, s razlogom, kontroverznog nogometaša PSG-a smatraju jednim od najboljih nogometaša današnjice
1. Zlatanov otac Šefik, porijeklom iz Bijeline, i majka Jurka iz Škabrnje, su se upoznali u Švedskoj gdje su emigrirali. Maleni Zlatan je nogomet počeo trenirati u šestoj godini kada je na poklon dobio kopačke, a dane je provodio igrajući na malenom igralištu u svom kvartu Malmoa. To igralište je obnovio Nike 2007. godine i preimenovao ga u Zlatan Court.
2. Nakon što je kao dječak trenirao za Malmo BI i FBK Balkan, u 15. godini Zlatan je zamalo odustao od karijere razmišljajući da se zaposli na dokovima. Srećom, trener ga je odgovorio pa je u 18. godini Ibrahimović dospio u seniorsku momčad Malmoa. U dvije godine koliko je proveo u nebesko plavom dresu, Ibrahimović se pokazao kao veliki talent pa ga je Arsen Wenger htio dovesti u Arsenal.
3. Međutim, umjesto u Londonu Ibrahimović je završio u Ajaxu. U Amsterdamu se Ibra u početku nije najbolje snašao pa je gotovo završio u Southamptonu. Ipak, promjenom trenera, odnosno dolaskom Ronalda Koemana, Ibrahimović je postao standardan član početne postave te je počeo i redovno zabijati. Njegov kraj karijere u nizozemskom glubu je došao nakon što je u susretu reprezentacija ozlijedio suigrača iz Ajaxa Rafaela van der Vaarta (Nizozemac je tvrdio – namjerno), nakon čega je ekspresno prodan Juventusu.
4. U Torino je stigao za 16 milijuna eura te je već u prvoj sezoni stekao veliku popularnost postigavši 16 pogodaka. Juventus je tada imao ubojiti napadački dvojac Ibrahimović – Trezeguet koji je u dvije sezone u crno-bijelom sredu zajedno postigao 55 pogodaka. Međutim na kraju sezone 2005/06 Juventus je izbačen u Serie B, a za razliku od Nedveda ili Buffona, Ibrahimović je odlučio napustiti brod koji tone i preći u redove Intera.
5. U tri sezone u Interu Ibrahimović je doslovno eksplodirao – postigao ukupno 66 pogodaka, od čega je 25 došlo u posljednjoj sezoni s Interom kada je bio i najbolji strijelac lige. Tijekom svoja karijere u Milanu vodio je Inter do tri naslova prvaka, dobio je nagradu za najboljeg igrača talijanske lige te je dva puta biran u UEFA-inu najbolju jedanaestoricu.
6. Nakon što je Moratti pristao pustiti Ibrahimovića u zamjenu za Eto’oa i novac, Ibrahimović je preselio u Barcelonu gdje ga je na predstavljanju dočekalo 60.000 oduševljenih navijača. U jedinoj sezoni na Camp Nou Ibrahimović je bio šesti strijelac lige sa 16 pogodaka, ali njegov odnos s trenerom Pepom Guardiolom nije bio bajan pa je Ibro prvo posuđen Milanu na kraju sezone, a nakon godine dana i prodan za 24 milijuna eura. U toj drugoj sezoni Ibrahimović je bio briljantan, postigavši čak 28 pogodaka za Milan postavši još jednom najbolji strijelac lige.
7. Bogati vlasnici PSG-a su htjeli samo najbolje pa su tako odlučili kupiti Ibrahimovića koji je već u prvom susretu u dresu novog kluba pokazao zašto je doveden. Sa dva pogotka uspio je PSG od 0:2 dovesti do remija. U prvoj sezoni postigao je čak 30 pogodaka čime je izjednačio rekord tadašnjeg napadača Marseillea Jean-Pierre Papina iz sezone 1989/90.
8. Unatoč tome što je imao ponude i Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Ibrahimović je izabrao Švedsku za koju je debitirao u susretu s Farskim otocima 2001. godine. Najbolji strijelac u povijesti švedske nogometne reprezentacije je jedan od 10 nogometaša koji su upisali 100 i više nastupa za reprezentaciju. Za „žute“ je nastupio na dva Svjetska prvenstva (2002. i 2006.) te tri Eura (2004., 2008. i 20012.).
9. Ibrahimović je jedini igrač koji je u Ligi prvaka zabijao za čak šest različitih klubova, a poznat je po svojim spektakularnim pogodcima. Tako su njegove škarice protiv Engleske 2013. nagrađene Puskas nagradom za najbolji pogodak godine. Međutim, Ibrahimović je poznat i po kontroverzama – najčešće udaranju protivnika pa i suigrača. Tako je osim ozljede van der Vaart npr. udario suigrače iz Milana Antonia Cassana (u glavu dok je ovaj davao izjavu za medije) i OguchiOnyewu (glavom u glavu na trenignu), nogometaša Barija Marca Rossija u trbuh za vrijeme utakmice, vratara St. Etiennea u prsa…
10. Ibrahimovićje u dugoj vezi s bivšom švedskom manekenkom Helenom Seger s kojom ima dva sina, Maximiliana i Vincenta. Tečno govori švedski, bosanski, engleski, španjolski i talijanski a životni uzor mu je legendarni Muhammad Ali. Ponosni je vlasnik crnog pojasa u taekwondou, iako ga nije zaslužio već ga je dobio kao počasni član taekwondo kluba Enighet u kojem je trenirao kao osmogodišnjak.
No comments