Povijest hrvatsko – srpskih dvoboja

0

Večerašnja utakmica je samo nastavak niza međusobnih ogleda ljutih rivala u četiri najvažnija timska sporta

 

 

„Svi se Hrvati i danas s gorčinom sjećaju Ladićevih kikseva koji su nas stajali izostanka s prvog velikog natjecanja od samostalnosti“

 

NOGOMET

Godinu dana nakon najvećeg uspijeha u povijesti hrvatskog nogometa, trećeg mjesta na SP-u u Francuskoj 1998. godine, reprezentacije Hrvatske i Srbije su se susrele u kvalifikacijama za Euro 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj. U prvom susretu na Marakani Hrvatska i, tadašnja Jugoslavija, odigrali su 0:0, pa je 9. listopada 1999. godine Hrvatima dovoljno bilo 0:0 ili pobjeda za prolaz na Euro. Na našu žalost, utakmica je završila 2:2, a svi se Hrvati i danas s gorčinom sjećaju Ladićevih kikseva koji su nas stajali izostanka s prvog velikog natjecanja od samostalnosti. Imali smo u tom susretu i igrača više ali lopta nije htjela u mrežu. Srbi su tako slavili iako su oba susreta završila remijem.

Na klupskom planu priča je ipak drukčija. Unatoč tome što je Crvena Zvezda 2005. godine s ukupnih 7:1 u Kupu UEFA-e isprašila zaprešićki Inter, svi ipak pamte Dinamovu (tj. Croatijinu) petardu Partizanu na Maksimiru. U kvalifikacijama za Ligu Prvaka 1997. godine ždrijeb je odlučio da se susretnu dva prvaka i ljuta suparnika. U prvom gostovanju nekog hrvatskog kluba u Srbiji Partizan je u Beogradu slavio s minimalnih 1:0. Međutim, u uzvratu je igrao samo jedan klub. Cvitanović i Marić su postigli po dva pogodka, a jedan je dodao Viduka, uz obranjeni jedanaesterac Ladića, za neponovljivih 5:0! Pobjeda je to koju su jednako slavili i Zagrebčani, Splićani, Riječani…

 

http://www.youtube.com/watch?v=vLJkw35h1S8

 

KOŠARKA

Za hrvatsku košarku se može reći da je dotaknula dno dna. Nekada velika košarkaška velesila ne zna za medalju od bronce osvojene u Grčkoj 1995. godine. Za tadašnju reprezentaciju predvođenu Rađom, Kukočem, Vrankovićem… bronca je smatrana neuspijehom! Od tada je reprezentacija gotovo pa potpuno potonula uz povremene lagane uspone.

Od Srba smo doživjeli dva najbolnija poraza u povijesti naše reprezentacije, oba s minimalnom razlikom, oba u posljednjim desetinkama susreta. Prvi poraz se dogodio na Eurobasketu 1997. godine, u skupini drugog kruga. Nakon što je Rimac slobodnim bacanjima doveo Hrvatsku u vodstvo 62:61, Đorđević nam je, doslovno uz zvuk sirene, zabio tricu upravo preko Rimca, na isti način kao što je to učinio Juventudu u finalu Kupa prvaka 1992. godine. Novi sličan, i jako bolan poraz, dogodio se na SP-u u Turskoj 2010. godine, kada smo imali priliku za pobjedu, ali božica Fortuna je htjela drukčije. Zahvljujući slobodnim bacanjima Popovića, imali smo 72:72, i produžetak, da bi Kus napravio glup i nepotreban prekršaj za slobodna bacanja i poraz, točno sekundu prije kraja.

Hrvatski i srpski klubovi su odigrali veliki broj međusobnih susreta zbog regionalne lige, a klubovi iz susjedstva su bili uvjerljivo uspješniji. Ako bi se morala istaknuti jedna utakmica to je definitivno trica preko cijelog terena u posljednjoj destinki, kojom je Kecman u zagrebačkoj Areni donio pobjedu Partizanu nad Cibonom.

 

http://www.youtube.com/watch?v=P9k7otE0FLQ

 

RUKOMET

Hrvatska rukometna reprezentacija jedna je od najjačih na svijetu, međutim susreti sa susjedima su uvijek bili teški, pa u međusobnim omjerima Srbi vode sa 4:3 uz jedan remi. Ipak, tri od te četiri pobjede Srba dolaze u ne baš najslavnije razdoblje hrvatskog rukometa. Slavili su Srbi s 27:24 u skupini EP Španjolske 1996. godine, 30:23 u osmini finala SP u Egiptu 1999. godine, te  nevjerojatnih 34:22 na EP u Švedskoj 2002. godini.

Taj katastrofalan poraz, i posljednje mjesto na prvenstvu su ujedno značili i dno s kojeg se Hrvatska ubrzo počela uzdizati. Na SP-u u Tunisu pobjedili smo u skupini drugog kruga s 25:24, nakon što smo cijelo vrijeme gubili, a u istoj fazi slavili smo i u Švicarskoj 34:30. Srbi su nam ponovo uzvratili sa 26:22 na prvenstvu odigranom na njihovom terenu, i to nakon što su nas potpuno razbili u drugom poluvremenu, da bi im se naši rukometaši osvetili uvjerljivom pobjedom na Olimpijskim igrama u Londonu, gdje smo slavili s 30:23.

Od klupskih susreta u pamćenju ostaje okršaj Zagreba i Partizana 2005. godine, ali ne po rezultatu već po nemilim scenama na tribinama. Zagreb je na kraju bio uspješniji nadoknadivši minus od tri pogodka iz prvog susreta.

 

http://www.youtube.com/watch?v=3idnz5SlVO4

 

VATERPOLO

Najviše međusobnih susreta se dogodilo u vaterpolu, što je i očekivano s obzirom na mali broj reprezentacija koje igraju ovaj sport na vrhunskom nivou, te na činjenicu da su obje reprezentacije konstantno u vrhu. Ukupno su ove dvije reprezentacije igrale 14 puta, a Srbi su bili uspješniji čak osam puta, Hrvati pet a jedan je susret završio remijem.

Prvi međusobni ogled se dogodio u četvrtfinalu Olimpijskih igara u Atlanti, kada smo slavili s 8:6. Srbi, odnosno Jugoslavija, su na uzvrat čekali samo godinu dana, u polufinalu Europskog prvenstva 1997. godine u Španjolskoj pobjedili su s 8:7, kao i na Svjetskom prvenstvu 1998. godine u Perthu – 6:5 u dvoboju skupine. Iduća godina i novi dvoboj, na Europskom prvenstvu u Italiji nakon produžetka smo slavili sa 9:7, da bi na Olimpijskim igrama u Sydneyu u skupini odigrali mizernih 4:4. Europsko prvenstvo u Budimpešti 2001. godine donjelo je još jedan važan okršaj, u polufinalu Srbi su bili uspješniji s 8:6.

Tempo, svake godine po jedna utakmica je prekinut 2002. godine, ali je već iduće održana jedna koja će se pamtiti – nažalost po navijačkim neradima na tribinama. Rezultat, 9:8 za Srbiju i Crnu Goru, je ostao u drugom planu iako je bilo riječ o finalu Europskog prvenstva. Ništa bolje nismo prošli ni na Olimpijadi u Ateni gdje su nam susjedi pobjedom 11:8 prekinuli snove o ulasku u drugi krug, a serija pobjeda je nastavljena i iduće godine u polufinalu SP-a u Montrealu – 4:5.

Crni niz konačno je zaustavljen u Melbourneu 2007. godine. Na putu do zlatne medalje, naši su reprezentativci u polufinalu slavili 10:7 (a moglo je biti i uvjerljivije), kao i na Olimpijskim igrama u Pekingu, kada smo u skupini pobjedili 11:8. Godinu dana kasnije, na SP u Rimu, Srbi slave 12:11 u polufinalu, ali im vraćamo u istoj fazi na Eurospkom prvenstvu u Zagrebu s 10:8. Poysljendji susret dvaju reprezentacija odigran je prošle godine na EP u Eindheovenu kada su Srbi pobjedili 15:12.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q5mxOAWPPVM

 

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments