Izlaskom novog filma red je da vas naučimo neke nove stvari o ovom zanimljivom superjunaku
1. STAN LEEJEV PRVI URADAK JE PRIČA ZA KAPETANA AMERIKU
U svijetu stripa ne postoji jače ime od Stana Leeja, čovjeka koji nam je donio Spider-Mana, Hulka, X-Men, Iron Mana, Thora i Fantastičnu četvorku. Svoju karijeru u industriji stripa počeo je davne 1939. godine kada se kao asistent zaposlio u Timely Comicsu. U pauzi između serviranja kave za šefove i oštrenja olovki, Lee je pisao pričice za stripove, a njegova prva objavljena priča je treći strip Kapetana Amerike – Captain America Foils theTraitor’s Revenge, objavljena 1941. godine. U njoj je Kapetan Amerika po prvi put bacio svoj štit na neprijatelja, a štit mu se poput bumeranga vratio u ruke – potez koji mu je danas zaštitni znak.
2. POPULARNOST MU JE NAGLO PALA KRAJEM 40-TIH
Sasvim očekivano, svoje najbolje dane Kapetan Amerika bilježi za vrijeme drugog svjetskog rata, kada je služio i za podizanje morala vojnicima na bojišnicama širom svijeta, kao i Amerikancima koji su na svom tlu iščekivali vijesti o svojim najmilijim. Krajem 40-tih, popularnost je naglo počela padati, baš kao i većini ostalih superjunaka. Autori su pokušali ubaciti humor ne bi li podigli popularnost, ali bez uspjeha, a ni Stan Leejev pokušaj oživljavanja stripa, ovaj put suprostavljajući Kapetana Ameriku komunistima, nije uspio. Tek je krajem 60-tih Kapetan Amerika ponovo pokrenut, uz objašnjenje da su se neki drugi agenti brinuli za sigurnost SAD-a u odsutnosti Amerike.
3. AMERIKIN ŠTIT ORIGINALNO NIJE BIO OKRUGAO
Iako smo navikli da je štit Kapetana Amerike okrugao, u prvoj epizodi je bio u obliku standardnih grbova tipa trokuta. Međutim, mjesec dana ranije u izdanju konkurentskog izdavača stripova izašao je strip novog strip junaka imena Shield koji je imao sličan štit. Kako su se izdavači Shielda pobunili te prijetili tužbom, već u drugoj epizodi Amerikin oblik štita je promijenjen u danas prepoznatljivi oblik. Shield je u međuvremenu brzo propao a Kapetan Amerika je i danas poznat. Kao priznanje svojim korijenima, u prvom filmu Kapetan Amerika: Prvi osvetnik, originalni štit se pojavljuje u jednoj sceni.
4. STEVE ROGERS NIJE UVIJEK BIO PONOSAN NA SVOJ NAZIV KAPETAN AMERIKA
Malo tko se od nas slaže s politikom SAD-a, ali nikada ne bi očekivali da na politiku svoje domovine ponosan neće biti i netko tko se naziva Kapetan Amerika! Tijekom Watergatea Amerika je promjenio ime u Nomad, ali je nakon nekog vremena odlučio da želi predstavljati američki ideal, a ne vladu svoje države. Međutim, nije niti to dugo trajalo jer je, nakon što se otkrila dublja korumpiranost vlade, ponovo odlučio odustati te je postao agent. Kada je izbio rat u Iraku, Marvel je napravio seriju stripova u kojima se događa građanski rat, a Kapetan Amerika se ponovo suprostavlja Vladi.
5. I KAPETAN AMERIKA IMA SVOG SIDEKICKA
Baš kao što Batman ima svog sidekicka, imao ga je i Kapetan Amerika. James Buchanan Bucky Barnes se pojavio već u prvoj epizodi stripa o Kapetanu Americi. Nakon što slučajno otkrije da je Steve Rogers Kapetan Amerika, Bucky inzistira da se bori zajedno s njim, te nakon opsežnih treninga postaje njegov partner. U završnim danima Drugog svjetskog rata, u misiji lova na Barona Zema, Bucky pogiba u eksploziji bespilotne letjelice. Međutim, njegovo tijelo (bez jedne ruke) zaleđeno pronalaze Sovjeti te ga oživljavaju i pretvaraju u agenta ubojicu –Ratnika zime (WinterSolider).
No comments