Za razliku od Dinama i Hajduka ovih pet „autsajdera“ ostavilo je upečatljiv trag u elitnom natjecanju, Ligi prvaka
„Unatoč tome što dolazi iz gradića veličine Dubrovnika, Villarreal je nogometni klub itekako prepoznat u Europi“
Dinamo dominira HNL-om već godinama ali na karti Europe važan je koliko i Birkirkara ili Shamrock Rovers, koliko god mi tvrdili suprotno. Svako ljeto nova obećanja, svaku zimu ista stvarnost uz uvijek isti izgovor – mali klubovi bez novaca ne mogu ništa napraviti među gorostaima iz Španjolske, Italije, Njemačke ili s Otoka. I koliko god te izjave imale istine u sebi, klubovi nabrojani u ovom članku su dokaz da se može uspjeti i bez novaca na bacanje i velikih nogometnih pojačanja. Sve što je potrebno je složna ekipa i vodstvo koje ne psuje sve živo ili se igra tajnih agenata.
BASEL
Drugi krug 2002/03, Osmina finala 2011/12?
Možda Basel dolazi iz istoimenog grada veličine Splita ali rezultati Švicaraca i Hajduka su neusporedivi. Od 1999. godine do danas klub je prisutan svake godine u Europi a zabilježio je i respektabilne rezultate. Osim uspijeha u Ligi prvaka, 2002. godine su igrali finale Intertoto kupa u kojem su poraženi od Aston Ville a četiri godine kasnije su nastupili u četvrtfinalu UEFA kupa.
U ligi prvaka nastupili su četiri puta a dva puta su prošli skupinu. Europska avantura u sezoni 2002/03 počela je kvalifikacijskim pobjedama nad Žilinom i Celticom protiv kojeg su u uzvratu nadoknadili dva gola zaostatka iz prve utakmice. Skupinu B prvog kruga Basel je završio na drugom mjestu ostavivši iza sebe veliki Liverpool i Spartak iz Moskve, bolja je bila samo Valencia. Tada se drugi dio ponovo igrao po skupinama a Basel je u skupini sa Manchester Unitedom, Juventusom i Deportivom zauzeo izvrsno treće mjesto sa istim brojem bodova kao i Talijani.
Možda i veći uspijeh Basel ostvaruje ove sezone. U konkurenciji Manchester Uniteda i Benfice maleni Basel je, u direktnom dvoboju za prolazak u drugi krug, poslao engleske divove u Europa kup. U prvom suretu osmine finala Basel je kod kuće pobjedio Bayern sa 1-0 i bez obzira na rezultat uzvrata crveno-plavi su već napravili ogroman uspijeh o kojem hrvatski klubovi mogu samo sanjati..
SPARTA PRAG
Osmina finala 2003/04
Nekad slavna praška Sparta vratila je dio slave 2004. godine kada su oslonjeni da domaće snage došli među posljednjih 16. Predvođeni povratnikom Karelom Poborskym, koji se nakon internacionalne karijere (tijekom koje je zaigrao za Manchester United, Benficu i Lazio) vratio u Prag, ali ovaj put u Slaviji konkurentsku Spartu, te Junom, Kinclom, Sionkom i Zelenkom Sparta se pokazala kao tvrd orah za velike klubove.
Vardar je bio lagan prepreka za Čehe ali skupina je već bila nešto drugo. U konkurenciji Chelsea, Lazia i Besiktasa, Sparta je uzela drugo mjesto i to tako što su uzeli bod Chelseu na Stamford Bridgeu, pobjedili Lazio i Besiktas u Pragu. U osmini finala su naletjeli na Milan koji je ipak bio prejak. Nakon 0-0 u Pragu „rosso-neri“ su bili uvjerljivi sa 4-1.
VILLARREAL
Polufinale 2005/06, četvrtfinale 2008/09
El Submarino Amarillo ili Žuta podmornica je definitivno najveći mali klub na svijetu. Unatoč tome što dolazi iz gradića veličine Dubrovnika, Villarreal je nogometni klub itekako prepoznat u Europi. U sjeni razvikanih velikana Barcelone, Reala i Atletico Madrida i većinom sa igračima „otpacima“ ovih velikana, Villarreal je dospio čak i do polufinala Lige prvaka.
Te 2006. godine predvođeni Riquelmeom, koji nije bio dovoljno dobar za Barcelonu, i Diegom Forlanom, koji je istu sudbinu doživio u Manchester Unitedu, žuti su dospljeli među četiri najbolja a da je bilo malo sreće, mogli su igrati i veliko finale. Nakon što su u kvalifikacijama izbacili Everton te prošli skupinu sa Manchester Unitedom, Benficom i Lilleom, nogometaši Žute podmornice su u osmini finala izbacili Glasgow Rangrese da bi u četvrfinalu napravili senzaciju. Zahvaljujući golu u gostima bili su bolji od Intera ali im je put na korak do finala zaustavljen od strane Arsenala. I to nakon što Riquelme u uzvratu nije iskoristio jedanaesterac koji im je mogao donjeti produžetke.
Tri godine kasnije, isti klub ih je zaustavio – ovaj put u četvrtfinalu. Prije toga, prošli su skupinu sa Manchester Unitedom, Celticom i Aalborgom (koji je u prvom susretu nastradao sa vaterpolskih 6-3), te Panathinaikos u osmini finala.
COPENHAGEN
Osmina finala 2010/11
Samo najzagriženijim nogometnim fanovima znače imena Dame N’Doyea i Martin Vingaarda, ali upravo su to igrači koji su danskom nogometnom prvaku donjeli osminu finala Lige prvaka. Praćeni fanatičnim navijanjem svojih navijačkih skupina Urban Crew, Copenhagen Cooligans i Copenhagen Casuals „Bijeli“ su postali prvi danski klub koji je ušao u posljednjih 16.
Nakon što su u kvalifikacijama stradali solidni Bate Borisov i Rosenborg, kao drugi u skupini Danci su prošli u konkurenciji Barcelone, s kojom su kod kuće na Parkem Stadiumu, odigrali nerješeno 1-1, te Rubin Kazana i Panathinaikosa. U osmini finala su imali težak ždrijeb, veliki Chelsea. Unatoč velikom protivniku i porazu kod kuće 0-2, Danci se nisu osramotili, na Stamford Bridgeu odigrali su bez pogodaka
APOEL
Četvrtfinale 2011/12?
Nogometna liga Cipra je vjerojatno lošija i od HNL-a, a APOEL je sa 21 titulom prvaka i 19 titula pobjednika Kupa najpopularniji klub na otoku. Ipak, koliko god liga bila gora od naše APOEL, čiji igrači svi zajedno koštaju koliko i lijeva noga Christiana Ronalda, piše zlatne tranice ciparskog nogometa.
Cipranska senzacija ovogodišnju europsku avanturu morala je početi kroz čak tri kruga kvalifikacija u kojima su eliminirali albanski Skenderbeu, slovački Slovan iz Bratislave te poljsku Wislu. Zenit, Porto i Shakhtar našeg Darija Srne su bili protivnici u skupini i malo je tko davao šanse Cipranima da prođu u osminu finala. Ali nogometaši APOEL-a, ne samo da su bili u skupini nego su u osmini finala izbacili Lyon. Hoće li proći i dalje od četvrtfinala ostaje nam da vidimo.
No comments