Navijačka skupina FK Partizana jedna je od najvećih skupina na području regije
1. OSNOVANI SU 1970. GODINE
Prve organizirane grupe navijača na JNA stadionu su se počele pojavljivati već kasnih 50-tih. Mladi navijači su se okupljali na južnoj tribini odakle su svojim navijanjem bodrili „crno-bele“. Nakon što je Partizan 1966. igrao finale tadašnjeg Kupa prvaka protiv Reala, zabilježen je značajan porast navijača na južnoj tribini, a četiri godine kasnije navijačka skupina je i službeno oformljena pod nazivom – Grobari. Tijekom 70-tih, Grobari su počeli praviti i šalove i zastave, navijačke koreografije, a zabilježene su i prve bengalke. Iduće desetljeće Grobari su već postali jedna od najvećih, i najbolje organiziranih navijačkih skupina u bivšoj Jugoslaviji, koja je počela pratiti FK Partizan i na gostovanjima širom države, ali i po Europi. Ujedno su se Grobari počeli pojavljivati i na susretima drugih sportova u kojima je Partizan imao svoj klub.
2. GROBARI SU PODJELJENI U POSEBNE FRAKCIJE
Nakon što su optužili pojedince iz vrha Grobara da manipuliraju novcem koji im daje klub, kao i klub da favorizira te pojedince, nekoliko stotina navijača je 1999. godine osnovalo svoju skupinu Grobara koje su nazvali Južni front. Navijači Južnog fronta su se preselili na sjevernu tribinu, a nesuglasice između dvije frakcije su riješene 2005. godine, ali Južni front još uvijek postoji kao posebna frakcija Grobara. Šest godina kasnije, osnovana je još jedna frakcija – Zabranjeni, i to nakon što su im, prema njihovim tvrdnjama, čelnici kluba zabranili dolaske na utakmice (od tud i ime). Zabranjeni su se prvo počeli pojavljivati na utakmicama hokeja i ženske košarke, da bi od 2012. godine zauzeli istočnu tribinu na Partizanovom stadionu. Osim ove tri najveće frakcije postoje i manje poput Alkatraz, Koalicija, Ofanziva, Gravediggers Toronto 1987, Vandal Boys, Niški kartel, Zemunci, 40+…
3. I GROBARI SU BOJKOTIRALI SVOJ KLUB
Baš kao i Bad Blue Boysi, i Grobari su bojkotirali svoj voljeni klub. Nakon što je Partizan na početku sezone 2005/06 ispao u kvalifikacijama za Ligu prvaka (nakon toga i iz prvog kruga UEFA kupa), ispao iz nacionalnog Kupa od trećeligaša, te imao katastrofalan start u prvenstvu, Grobari su odlučili bojkotirati Partizan, optužujući predsjednika Nenada Bjekovića i glavnog tajnika Žarka Zečevića, na malverzacije. Velike proteste su održali i za vrijeme proslave 60. obljetnice kluba, ali vodstvo partizana nije imalo sluha za njih. Bojkot je trajao tijekom iduće dvije godine, pa su čak i derbiji igrani bez potpore Grobara, a jedan je čak odigran i bez Delija, navijača Crvene Zvezde. Bojkot je, nakon određenih promiena u klubu, konačno prekinut 26. svibnja 2007. godine kada su se Grobari pojavili na utakmici protiv Mladosti.
4. GROBARIMA NI UBOJSTVA NISU STRANA
Grobari su ne samo jedna od najvećih navijačkih skupina s prostora regije, već su i jedna od najopasnijih. Ugledni američki sportski portal BleacherReport ih je tako stavio na sedmo mjesto najopasnijih navijačkih skupina današnjice. Grobari su na naslovnice svjetskih medija došli 19. runja 2009. godine kada je njihova skupina napala manju skupinu navijača francuskog Toulon, a u okršaju je teško ozlijeđen 28-godišnji navijač Brice Taton koji je 12 dana kasnije od ozljeda i preminuo. Za zvjersko ubojstvo je osuđeno 14 Grobara koji su ukupno dobili 240 godina zatvora. Godinu dana ranije, Grobari su sablaznili domaću javnost kada su u zakazanoj tučnjavi ubili vođu navijača Vojvodine Dejana Dimitrijevića. Za ubojstvo je Grobar Stevan Stanković osuđen na 10 godina i osam mjeseci zatvora.
5. PREDSJEDNICI SRBIJE SU FANOVI GROBARA
Među fanovima Partizana, i ljubiteljima njihovih navijača, su mnoga poznata imena. Tako se Grobarima nazivaju i sadašnji predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, baš kao i njegov prethodnik Boris Tadić. Da političari vole Grobare pokazuju i bivši predsjednik Vlade Ivica Dačić te predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Navijačima „crno-belih“ su se izjasnili i Ana Ivanović, Dejan Bodiroga, Milorad Čavić, Viktor Toricki, Emir Kusturica, Bora Todorović, Dragan Bjelogrlić, Katarina Radivojević i mnogi drugi…
Foto via avangarda.in
No comments