Bespilotna letjelica koja je uznemirila svijet

0

Iako je X-47B impresivan demonstrator, njegove mogućnosti ipak nisu tako svemoguće kako ih se predstavile

 

„Bespilotne letjelice, koje uglavnom služe za izviđanje ali u posljednje vrijeme i za napade na ciljeve, su postale raširene u svim vojskama svijeta i intezivno se koriste na svim ratištima, uključujući i posljednje ratove“

 

Vijest o bespilotnoj letjelici – terminatoru, obišla je cijeli svijet, uključujući i naše medije. Jučer su se gotovo svi hrvatski mediji natjecali tko će više hvalospjeva dati letjelici koja, po njihovim navodima, sama detektira ciljeve i napada ih. X-47B, koji je 14. svibnja katapultiran s nosača zrakoplova George H.W. Bush, već je prozvan opasnim čudom tehnologije koji može biti uvod u scenarij iz Terminatora, u kojem se umjetna inteligencija u skoroj budućnosti okreće protiv nas. Ipak, bez obzira koji motivi naših kolega bili, istina o X-47B nije baš takva.

Bespilotne letjelice, koje uglavnom služe za izviđanje ali u posljednje vrijeme i za napade na ciljeve, su postale raširene u svim vojskama svijeta i intezivno se koriste na svim ratištima, uključujući i posljednje ratove u Afganistanu, Iraku i Libiji. Letjelice poput RQ-1 Predatora i MQ-9 Reapera već imaju i borbenog iskustva, dakle borbene bespilotne letjelice nisu novost, ali jesu bespilotne letjelice koje se lansiraju s nosača zrakoplova.

Lansiranjem prije dva dana, X-47B je postala prva bespilotna letjelica katapultirana s nosača zrakoplova u plovidbi. Nakon dvije akcijske vježbe letjelica je sigurno sletjela u pomorsku bazu u Marylandu. Sve to rezultat je programa UCAS-D (Unmanned Combat Air System Demonstration) američke mornarice, koji je počeo 2007. godine, ali svoje korjene vuče još od sedam godina ranije, a za koji X-47B služi kao demonstrator. Vrijednost programa je 813 milijuna dolara, a borbena bespilotna letjelica bazirana na X-47B u službu bi trebala ući 2019. godine.

Bespilotna letjelica američke mornarice moći će preletjeti gotovo 4.000 km subsoničnom brzinom te autonomijom od šest sati. Te će brojke biti dodatno povećane s obzirom da se od iduće godine planira ugradnja softwarea i opreme koja će omogućiti nadopunjavanje gorivom u zraku. Letjelica će moći ponjeti do 2.000 kg naouržanja koje se već nalazi na nosačima zrakoplova – dakle JDAM pametne bombe, HARM projektile, JSOW krstareće projektile i ostalo moćno naoružanje američke mornarice.

Letjelica je poluautomatski navođena, a njom upravljaju „piloti“ iz sigurnosti upravljačke prostorije smještene na nosaču zrakoplova. Informacije da će letjelica sama moći detektirati ciljeve, izabirati koji su najvažniji i nakon toga ih potpuno autonomno napadati su ipak nešto pročitano u SF romanima.

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments