Ako spadate u onu skupinu ljudi koja Absinth smatra ubojitim zelenim alkoholnim pićem kojeg su zbog njegovih halucinogenih svojstava pili isključivo pjesnici, pisci i njima slični boemi – onda je ovaj tekst apsolutno savršen za vas.
„Da nisam virozan, vjerojatno bih se od mirisa već napio, ali konačno je čaša u mojoj ruci – u dozu Bittera, uz dosta leda idu i četiri doze vode“
Kada vas u goste pozove ekskluzivni distributer pića s maksimalnom dozvoljenom količinom prirodnog Thuyonea (ljekovita psihoaktivna tvar za poboljšanje cirkulacije, protiv raznih nametnika…), sjedate u automobil i ostavljate sve drugo da stoji. Iz foldera „ono što ti možda neće zatrebati, ali ne bacaj u recycle bin“ vadim podatke o tom psihoaktivnom sastojku svakog pravog Absintha, s kojim se treba rukovati i više nego pažljivo, jer su oni koji su pretjerivali, prebrzo putovali u vječna lovišta. Zamišljam nogometnu momčad velikana u sastavu Charles Baudelaire, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Ernest Hemingway, Edgar Allan Poe, Arthur Rimbaud, Henri de Toulouse-Lautrec, Brian Warner, Oscar Wilde, kako pijuckaju zelenu tekućinu, a mozak im ekspandira i stvara divna djela, koja su ostala bezvremenska, zvonim i sjedam u zeleni naslonjač. Kad tamo – sori stari, nema Absintha…
Gazda me nudi Peprmintkom. Pijem bistar, sladak i osvježavajuć tekući Supermint, ali i dalje mi nije jasno zbog čega sam tu. „Peprmintka je“, kaže Daniel, „rađena od Menthe Piperite koja je ljekovita izvrsna za smirenje i probleme sa želucem (grčevi, žgaravica…), ali nažalost nije psihoaktivna.“ Rekoh, sad će Absinth, nasmiješim se i opet ostanem paf – „Sad ćeš probati Bairnsfather Bitter, Absinth više ne uvozimo.“
Čekam i gledam gdje je izlaz, ne znam što ovaj pomno i fino izdefinirani mladac želi od mene, jedne stare alkoholne iskusnjare koji je Absinth pio na tri kontinenta, i sjeća se barem dva, ali tada Daniel kreće s točenjem Bittera. Kroz prostoriju klizi miris anisa, uspomene na Mastiku i Ouzo, prijatelje iz JNA naviru, led je unutra, tanki mlaz vode štrca po žlici s rupama… Da nisam virozan, vjerojatno bih se od mirisa već napio, ali konačno je čaša u mojoj ruci – u dozu Bittera, uz dosta leda idu i četiri doze vode. Tada saznajem i bitnu činjenicu zašto Bitter, a ne Absinth – iako imaju isti postotak alkohola (55%), Thuyone je u Absinthu po zakonu ograničen na 10 mg po litri, a u Bairnsfather Bitteru ga smije biti do 35 mg. Srećo, dođi barba Ribi, tu ti je mjesto…
Od Thuyonea nema halucinacija, problem je što se prije radio kao koncentrat i uz to je imao preko 50 mg po litri, što je definitivno previše. Društvo mi prave češki premijer Zeman, Woody Harrelson, cijeli Rammstein, pokojni Hunter S. Thompson, Marilyn Manson, i najveći slavni obožavatelj Bairnsfather Bittera današnjice – Johnny Depp, naime, svi oni uživaju u ovom napitku kojeg je zaštitio Kyle Bairnsfather, Amerikanac koji je zbog Pelina i anisa ostavio sve i došao živjeti i raditi u Češku. Sad je konačno zaposlio dva čovjeka u proizvodnji pa može i malo više uživati u svojim proizvodima. Slušam i cugam polako, natenane, osjećajući kako mi filtrirani i macerirani miks pelina i anisa preuzima oveći dio mozga, smješkam se i pričam pozitivne blesavoće, kroz mene klizi nešto biljno, dobro, ne agresivno – nipošto ne agresivno…
Guštam u čišćenju dišnih i tko zna kojih putova i slušam povijest Bairnsfather Family Distillery. U njihovim se proizvodima nalazi čisti, prirodni Thuyone dobiven ekstrakcijom iz sjemenki od Artemisia Absinthiuma, ljekovitog gorskog pelina, koje je posađeno na posjedu Bairnsfatherlikerke na 900 metara nadmorske visine usred Češke. Alkohol u našim proizvodima je također proizveden na istom mjestu. Absinth je legalan u EU od 1993., u Hrvatskoj je donesen zakon 2008. Absinth mora biti zelenkaste boje zbog klorofila, a na poleđini boce je uz bazne podatke nužan podatak količine Thuyonea. Osim što je psihoaktivanThuyone ubija sve parazite u želucu, i dobar je protiv menstrualnih i sličnih tegoba. I za razbistriti čovjeka…
Pijem drugu dozu, sve mi je fino ravno, sjećam se mudrih riječi svoje majke kad me pokušavala obuzdati na izlasku iz puberteta riječima „Sine, bolje pij manje, a kvalitetnije!“, ali tko je ikada slušao majke, pa sad kad imam 43 na grbači, i ne želim niti mogu piti kao balavi majmun, shvaćam da su alkemičari stvarno mudra sorta kad su izmislili ovako fin smirivač kraja radnoga dana. Odbijam treću čašicu, i polako shvaćam smisao života gospodina Bairnsfathera, koji je sreću i bit našao na češkom brdu okružen biljem, destilerijom i dobrom ekipom. Treba li se prepustiti jednom piću do kraja života, naravno, u granicama normale, divljati dokle ide, ili nešto treće? Nisam pametan, ali smiren i bistar s hrpom ideja nekako sretniji udišem zagrebački zrak i skidam kapu češkoj Absintovači, Bairnsfather Bitteru i njegovih 35 miligrama Thuyonea. Odoh napisati knjigu…
Svoju dozu nabavite s povjerenjem na:
ARTEMISIA ABSINTHIUM d.o.o.
General distributor of Bairnsfather Family Distillery s.r.o.
for Croatia, Slovenia, Serbia, Montenegro, Italy.
Mesnička 13, Zagreb
+385 91 484 7786.
www.artemisia-absinthium.hr
https://www.facebook.com/artemisia.absinthium.lakat
lakat.dragojevic@gmail.com
Tekst preuzet s Punkufer.
Foto: Ribafish
No comments