80-tih su nas zabavljali smotani policajaci i avanturistički arheolozi, SF sage i ubojiti roboti te razuzdani policajaci i masovne ubojice
E.T.
1982.
Spielbergova bajka o vanzemaljcu kojeg grupica djece pokušava vratiti „roditeljima“ osvojila je ne samo djecu nego i odrasle a tada malenu i preslatku Drew Barrymore lansirala u svijet slavnih. Zaluđenost svemircima na početku 80-tih u kombinaciji sa toplom pričom, simpatičnom dječicom i komičnim situacijama samo je još jedan u nizu dokaza Spielbergove genijalnosti.
INDIANA JONES
1981./1984./1989.
Film koji je postavio standarde avanturističkih filmova za sva vremena u početku se, zamislite, trebao zvati Indiana Smith! Osim imena promijenjena je i glavna uloga, Harrison Ford zamijenio je planiranog brka Toma Sellecka. Rezultat svega na kraju je najzabavnija trilogija 80-tih, o hrabrom arheologu čija je slava na kraju ipak poljuljana prošlogodišnjim sranjem zvanim „Kraljevstvo kristalne lubanje“.
TERMINATOR
1984.
Najpoznatiji istrebljivač svih vremena u svom prvom dijelu izgovorio je svega par riječi – „Sarah Connor?“, boooom. Čelična Arnijeva faca i „broken“ English izgovor stvorili su legendu i kasniju superuspješnu franšizu o borcima protiv strojeva iz budućnosti. Efekti u filmu danas izgledaju smiješno ali film je još uvijek zanimljiviji nego 90% današnje kinematografije.
PODMORNICA
1981.
Trosatni spektakl o članovima nacističke podmornice u potrazi za svojim plijenom lansirao je Wolfganga Petersona u Hollywood a sam film je toliko zanimljiv i prepun akcije da tri sata prolete kao pet minuta. Kamo sreće da se to moglo reći za Harryje Pottere i Gospodare prstenova. Ako ste ljubitelj ratnih filmova, ovo je klasik!
RATOVI ZVIJEZDA
1980./1983.
Franšiza je počela krajem 70-tih ali su Imperija uzvraća udarac i Povratak Jedija snimljeni početkom 80-tih. Spomenuti filmovi su 5. i 6. dio trilogije koja će tadašnje generacije natjerati na pravu Starwarsmaniju. Kada i dan-danas pitate, sada 30 i 40-godišnjake koji im je film najdraži, svi će reći – Lucasova svemirska bajka!
UMRI MUŠKI
1988.
John McLane je tipični Amerikanac, nema mu ništa draže nego razoriti pola grada pokušavajući uhvatiti „Bad guys“ kojima će na kraju umjesto čitanja prava radije prosvirati metak kroz glavu. „Yippee-ki-yay motherfucker“ jedan je od najpoznatijih povika Brucea Willisa, do tada poznatog kao osrednjeg glumca iz serija. Filmom se proslavio i postao najiritantniji redneck na kugli zemaljskoj.
POVRATAK U BUDUĆNOST
1985./1989.
Superzabavna trilogija započeta je sredinom 80-tih kada se Spielberg odlučio poigrati idejom o putovanju kroz vrijeme na komičan način. Američki Shorty (ali manje iritantni) Michael J. Fox aka Marty McFly i Emmett ‘Doc’ Brown jedan su od najzabavnijih filmskih parova koji je još začinjen i najcool automobilom svih vremena, DeLoreanom. Čovječe, auto leti i putuje kroz vrijeme!
TKO JE SMJESTIO ZEKI ROGERU?
1988.
Danas normalna a tada neviđena kombinacija crtanog i igranog filma bacila je sve na guzicu. Ne samo zbog ultrasmiješne radnje već i zbog Jessice Rabbit, mačke koja je, iako crtana, seksepilnija nego sve silikonima prenapumpane i anoreksične američke glumice. Šteta što nije prava!
PRLJAVI PLES
1987.
Tadašnje tinejdžerke, ali i starije žene, doslovno su slinile na ovaj film u kojem se djevojka zaljubljuje u svog plesnog instruktora, vjerojatno najviše radi Patricka Swayzea. Na neki čudan način cure privlače tipovi koji znaju plesati, pri tome ne mislimo na razbacivanje van svakog ritma i na sve strane. Ples je za papke, kao što smo vidjeli i na „Plesu sa zvijezdama“ ali eto, curke to vole.
TOP GUN
1986.
Film zbog kojeg je svaki klinac htio biti pilot a svaka klinka žena pilota. Nije bilo ni važno što je film potpuno nerealan, muškarci su uvijek reagirali na zrakoplove i ratove pa ne treba čuditi da je nakon filma Mornarica bila doslovno zatrpana prijavama za pilote. Tom Cruise postao je tada najtraženija zvijezda.
SUPERMAN
1980./1983./1987.
Početak 80-tih bio je zlatno razdoblje za filmove o superjunacima a kolonu je predvodio Christopher Reeve s interpretacijom junaka u plavim tajicama i crvenom plaštu. I do dan-danas Superman će za mnoge ostati ultimativni superheroj a sve to zahvaljujući filmovima. Ovaj najnoviji i nije baš nešto, zar ne?
ROCKY
1982./1985.
Iako „začet“ u 70-tima, filmovi o talijanskom pastuhu svoj vrhunac su doživjeli baš s krvavim trećim i četvrtim nastavkom u kojem se Balboa bori sa Mr.T-em i Dolphom Lundgrenom. Opet, uopće nije bilo važno što je boks bio nerealan, jedino je bilo važno da Rocky razbije motherfuckera.
RAMBO
1982./1985./1988.
Koliko god voljeli Rockya, Stallone nam je nekako uvijek bolje izgledao kao Rambo. I tu moramo zaboraviti realnost, uostalom kad su akcijski filmovi bili realni, ali nismo mogli ne uživati kada bi Rambo sam navalio na stotine Vijetnamaca. Plus, Rambo je jedini nakon duge pauze u 21. stoljeću dobio vrhunski nastavak, za razliku od Supermana i Indiane Jonesa.
PORKY’S
1982./1983./1985.
Za razliku od današnjih teen komedija radnja se nije bazirala na tupoglavim plavušama već na napaljenim momcima željnim seksa, alkohola i zabave. Trilogija Porkya, koja se stalno vrti po RTL-u je baš zato evergreen koji vas svaki put nasmije, bez obzira što ste je prije toga pogledali već dvadesetak puta.
POLICIJSKA AKADEMIJA
1984. – 1989.
Legendarna franšiza o luzerima koji se prijavljuju na policijsku akademiju uskoro bi trebala dobiti svoj čak osmi dio a sve je počelo sa urnebesnim, i do dan-danas najboljim prvim dijelom, 1984. godine. Svake godine izbacivan je novi dio ali su čak i imitacija zvukova tamnoputog Jonesa, Tackleberryeva opčinjenost oružjem kao i tihi glas Hooksove postali dosadni. Jedino je legendarni Zed uvijek ostao superzabavan.
STRAVA U ULICI BRIJESTOVA
1984./1985./1987.
Freddy Krueger. Dovoljno je reći samo poznato ime i prezime da bi se znalo o čemu je riječ. Najpoznatiji horor ubojica sa filmskih platna svih vremena plašio je djecu sredinom 80-tih koja, zbog straha da im ne uđe u snove, noćima nisu spavali. Šteta što se cijela franšiza kasnije razvodnila baš kao i želja publike za ovakvom vrstom horora.
GOLI PIŠTOLJ
1988.
Parodije su 80-tih bile izuzetno popularne a kralj parodija je bio Leslie Nielsen koji poput inspektora Callahana ganja kriminalce. Inspektor Frank Drebin ipak nije tako sposoban što, naravno, dovodi do brojnih urnebesnih scena. Goli pištolj je utabao put kasnijim uspješnim parodijama poput Kakvih Frajera koji su i do dan-danas najbolje parodije. Ali to su već 90-te.
ISTJERIVAČI DUHOVA
1984./1989.
Još jedna u nizu zabavnih akcijskih komedija sredinom 80-tih okupila je izvrsnu ekipu koju su sačinjavali Bull Murray, Dan Aykroyd, Rick Moranis i Sigourney Weaver. Hrabri borci protiv duhova vozili su i cool vozila Echo-1 koje je bilo bolje opremljeno čak i od Kultmobila a tih 80-tih svi su pjevali „Who you gonna call? Ghostbusters!“.
SLOBODAN DAN FERRISA BUELLERA
1986.
Teen komedije su stvarno bile zakon 80-tih. Srednjoškolac koji pobjegne iz škole i ukrade očevo auto kako bi zadivio djevojku radnja je koja je nakon ovog filma iskopirana toliko puta da se izlizala ali samo je kod Buellera to bila dobitna kombinacija. Ako nekim čudom film niste pogledali, pogledajte i vidjet ćete zašto je to tako.
SMRTONOSNO ORUŽJE
1987.
Martin Riggs i Roger Murtaugh definitivno su najjači filmski tandem svih vremena i baš su krajem 80-tih postavili temelje nečega što će kasnije postati poznato kao „buddy – buddy“ filmovi. Prvi dio možda i nije bio najbolji ali je bio početak jedne neponovljive franšize koja je s vremenom postajala sve bolja i bolja!
GREMLINI
1984.
Horor komedija, takva je zvanična klasifikacija ovog superfilma kojeg nemamo pojma gdje bi svrstali. Horor definitivno nije jer kako onako slatka bića poput Gremlina mogu nekoga strašiti? Dobro, nije sad da nisu zli ali bi ih svejedno htjeli za kućne ljubimce. Kad bolje promislimo, hoćemo Gremline 3!
MOMAČKA ZABAVA
1984.
Vjerovali ili ne, Tom Hanks je nekad davno bio sasvim cool tip koji je briljirao u komedijama a onda je odjednom puknuo, zdebljao se i počeo snimati neka dubokoumna sranja (iznimka je jedino Forrest Gump). Ovaj klasik uključuje i nešto što je i do dan-danas neviđeno – nadrogiranog magarca! Totalno cool!
POLTERGEIST
1982.
Definitivno jedan od najstrašnijih horora svih vremena. Petogodišnja djevojčica koja pomoću TV-a može komunicirati sa duhovima vam se možda ne čini kao strašna priča ali samo pogledajte film. Ono što ovaj film čini još strašnijim jest činjenica da je priličan broj ekipe sa seta, pa čak glumica koja je glumila glavnu ulogu djevojčice, umrlo prerano, pod čudnim okolnostima! Ponavljamo, ovo je činjenica a ne trač.
GOONIES
1985.
Još komičniji Indiana Jones, tako bi se mogao opisati ovaj klasik o grupici djece koja traže skriveno blago kako bi se spasili od deložacije. Mi se i dan-danas rasplačemo od smijeha kad se sjetimo bucmastog Chuckya i njegovog ritualnog trbušnog plesa. Nema djeteta koje nije htjelo tražiti blago i baš zato je ovaj film tako prihvaćen kod djece tijekom svih godina do danas.
POLICAJAC S BEVERLY HILLSA
1984./1987.
Eddieja Murphyja je vrijeme pregazilo ali 80-tih je bio legenda i to zahvaljujući Axelu Foley, najcoolerskijem policajcu s velikih ekrana svih vremena. Policajac koji ne radi po pravilima, zabavan je, zavodi svaku curu na koju naiđe, uvijek je bio dobitna kombinacija. Ma kad čuješ onaj prepoznatljivi Eddiev smijeh, ne možeš se ne nasmijati!
ALIENS
1986.
Drugi nastavak Aliena po mnogima je i najbolji dio kvadrologije o zlim Alienima koji papaju sve što im se nađe na putu. U drugom dijelu Sigouney Weaver, akcijska heroina 80-tih, jača je za cijeli tim svemirskih marinaca ali na kraju će se sve opet svesti na borbu jedan na jedan! Nakon ovog filma ipak smo odlučili ne biti astronauti!
PETAK 13.
1980.-1989.
S legendarnim Freddyem Kruegerom može se nositi samo još jedan ubojica – Jason Voorhees, ubojica s prepoznatljivom maskom. Jason se kao dijete utopio u jezeru zbog nepažnje osoblja kampa što ga je toliko razljutilo da je odlučio uskrsnuti i terorizirati svakoga tko se približi jezeru. Nakon odlična prva dva dijela uslijedili su nepotrebni i dosadni nastavci.
VOD SMRTI
1986.
Oliver Stone je uvijek bio majstor za spuštanje Amerikenjaca na zemlju iako je zbog toga uvijek bio osuđivan od strane publike i medija. Platoon je možda i najrealniji prikaz nepotrebnosti Vijetnamskog rata a dok su mirovni aktivisti slavili ovaj film, svi ostali su uživali u odličnim borbenim scenama.
KARATE KID
1984./1986./1989.
Ono što je Rocky za boksačke filmove to je Karate Kid bio za borilačke. Pričica o tinejdžeru Danielu LaRussou koji uz iskusnog učitelja Mr. Miyagia postaje pravi karate majstor je pričica koju je svatko od naše generacije proživio kao vlastiti san. Rezultat svega su bile mnoge razbijene ruke i glave u pokušaju imitiranja karate poteza.
PREDATOR
1987.
Postići slavu s par izgovorenih riječi i to na jako lošem engleskom uspjelo je jedino Arnieju u Terminatoru a nastavilo se s Predatorom. Zlatne godine 80-tih bile su vrijeme „okršaja“ Stallonea i Schwarzeneggera, film na film, spektakl na spektakl, uhvati nas nostalgija za tim zlatnim vremenima.
Goli pištolj… Leslie Nielsen a ne Steve Martin 🙂
Freddy Kruger mi je do danas najstrašniji horor lik