LSD: 5 stvari koje biste trebali znati

0

Omiljena droga umjetnika je sredstvo koje ne stvara ovisnost i ne šteti organizmu, ali je unatoč tome zabranjena

 

1. LSD JE OTKRIVEN SASVIM SLUČAJNO

LSD, ili lysergic acid diethylamide, je polusintetska psihodelična droga iz porodice triptamina, a otkrivena je sasvim slučajno. Švicarski kemičari Arthur Stoll i dr. Albert Hofmann, su u Baselu radili na otrkivanju potencijalne koristi derivata Ergot alkaloida za medicinske svrhe. Do otkrića psihodeličnih svojstava LSD-a došlo je 16. travnja 1943. godine kada je slučajno došlo u dodir s kožom Alberta Hoffmana. Dr. Hoffman je prvotno mislio da počinje gubiti razum, a tada je shvatio da bi razlog mogao biti upravo u sredstvu koje je ispitivao. Stoga je tri dana kasnije namjerno ubrizgao malu količinu sredstva ali se u početku ništa nije događalo. Sjeo je na bicikl i krenuo kući kada je odednom počeo primjećivati vrlo čudne i jake efekte LSD-a koji su se pojačavali, i držali ga punih šest sati! Taj je dan danas poznat kao Bicycle Day i neki ga danas čak i slave!

 

2. BIO JE NAMIJENJEN LIJEČENJU PSIHIČKIH BOLESTI

LSD je trebao biti korišten u psihijatriji, te se pokazao kao obećavajuća tvar u liječenju teških psihičkih poremećaja, i kao takav se počeo pod strogim nadzorom koristiti u nekim psihijatrijskim ustanovama. Osim u borbi s psihičkim bolestima LSD je pokazao i odlične rezulate u lječenju alkoholizma. Međutim, kako je u javnost počela izlaziti oduševljenost mogućnostima, kao i potencijalnim primjenama (kojih je bilo puno) počela je i zloupotreba, pa je uskoro zabranjen za korištenje. Zabrana primjene traje i danas iako određene organizacije podupiru LSD poput Beckley Foundation, MAPS, Istraživački institut Heffter, Albert Hofmann Foundation i njegovo istraživanje za korištenje u medicinske svrhe.

 

3. LSD NEMA ŠTETNIH UČINAKA

Za razliku od alkohola, cigareta i ostalih droga, LSD nije štetan za tijelo. Niti jedno istraživanje ga do sada nije uspjelo povezati s oštećenjima mozga ili bilo kojeg drugog dijela tijela ili organa. Također, LSD ne stvara nikakvu fizičku ovisnost, tj. niti jedno svojstvo u njemu ne stvara ovisnost u tijelu konzumenta, za razliku od npr. cigareta ili Coca-Cole. Moglo bi se reći da je LSD stvara ovisnost na isti način na koji ovisnost stvara televizor. Iskustva onih koji su ga konzumirali su im se toliko svidjela da su ga jednostavno htjeli isprobati ponovo. Ali, zašto je onda LSD zabranjen? Iz razloga jer je nepredvidiv. Djelovanje LSD-a se osjeti iznenada, pa su posljedice konzumiranja znale biti jako opasne za konzumenta. Vožnja pod djelovanjem LSD-a nije nešto što je preporučljivo…

 

4. CIA JE VRŠILA TAJNE EKSPERIMENTE S LSD-OM

Iako je pogrešno mišljenje da je LSD stvorila CIA, činjenica jest da je američka obavještajna agencija vršila ilegalne pokuse s LSD-om. Nakon što su pročitali izvještaje o nepoznatoj drogi za „pranje mozga“ koja je korištena na američkim zarobljenicima u logorima za vrijeme rata u Koreji, CIA je pokrenula projekt MK-ULTRA kojem je cilj bio pronaći tzv. serum istine. Tijekom čak 20 godina više stotina ljudi je stavljano pod utjecaj LSD-a, velika većina uopće nije bila ni svjesna da se nad njima vrše eksperimenti. Eksperimenti su često uključivali i svojevrsni psihički teror, a sve u cilju pronalaženja idealne droge kojom bi se slomio otpor zarobljenika. Također, CIA je testirala može li se LSD koristiti u borbi kao svojevrsni pandan otrovnim plinovima, kako bi se protivničke borce dovelo u stanje u kojem se nisu u stanju boriti. Nakon što je projekt MK-ULTRA izašao na vidjelo, država je morala plaćati odštete, ne samo kako bi nadoknadili štetu počinjenu svima koji nisu svjesno sudjelovali u testiranjima, nego i kako bi cijeli projekt zataškali.

 

5. TIJEKOM 70-TIH SU GA OBOŽAVALI UMJETNICI

LSD je tijekom 70-tih bio svojevrsni sinonim za hipi pokret, a među umjetničkim dušama je u tom vremenu bio omiljen jer im je pružao neviđenu kreativnost. Ili, kako je netko bio istaknuo – ne postoji umjetnik u tom razdoblju koji je na kraju požalio što se poslužio LSD-om. Pitajte samo The Beattlese, odnosno Paula McCartneya kako je nastala Lucy in the Sky with Diamonds! Aldous Huxley, britanski pisac i filozof, poznat po knjizi Brave New World, je cijele dvije knjige napisao pod utjecajem LSD-a, a na samrtnoj postelji mu je njegova supruga ubrizgala drogu kako bi i samu smrt doživio na poseban način! The Doors, Jimi Hendrix, Ray Charles, Hunter S. Thompson, The Beach Boys… samo su neki koji su stvarali pod utjecajem LSD-a.

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments

Felino CB7 – kanadska zvijer

Kanadski „batmobil“ je namjenjen samo vožnji po stazama   „Ovaj automobil namjenjen vožnji po stazama, iako proizvođač ističe da je potencijalno legalan i za ceste“ ...