0

Ljepota nogometa je u nepredvidivosti, a kao početak uvoda u Euro 2012 donosimo vam najveća iznenađenja s europske smotre

„Sa samo tjedan dana priprema i bez najboljeg igrača Michaela Laudrupa, Danci su na kraju ispisali jednu od najljepših nogometnih priča ikada ispričanih“

5. ISPADANJE NJEMACA (1984)

Nakon što su dvije godine prije igrali finale vjetskog prvenstva Njemci su, uz domaćine Francuze bili favoriti za titulu prvaka Europe. Reprezentacija Zapadnje Njemačke bila je prepuna talenta – od tada najboljeg golmana na svijetu Haralda Schumachera, jake obrane predvođene Hans-Peter Briegelom i Karl-Heinz Försterom, fantastičnog veznjaka Lothara Matthäusa, do ubojitog napada koji su činili Pierre Littbarski, Rudi Völler i Karl-Heinz Rummenigge. I umjesto da dođu do kraja Njemci nisu prošli niti skupinu! Nakon 0-0 s Portugalom, jedva izvučene pobjede nad Rumunjskom 2-1, Elfu je presudila Španjolska pogotkom u posljednjoj minuti susreta.

4. TURSKI NIZ (2008)

Skupina A je u daljnji krug trebala poslati Portugal i Češku, Turci su bili protivnik koji je mogao namučiti svakoga a domaćini Švicarci su bili tu da popune broj. Međutim, nogomet uvijek donosi iznenađenja. Nakon očekivanog poraza od Portugala 0-2, Turci su gubili od domaćina 1-0, a tada je Senturk prvo izjednačio da bi u zadnjoj minuti Turan Turcima donio pobjedu. Mako tko je tada mogao očekivati da će to biti početak nevjerojatnog niza. U susretu koji je direktno odlučivao o drugom mjestu, i prolasku dalje, Češka je vodila 2-0 do 75. minute a tada su Turan i Nihat (sa dva pogotka u zadnja tri minuta susreta) donjeli novi preokret. Niz ja nažlost nastavljen i protiv Hrvatske u susretu kojeg svi želimo izbaciti iz glave, kada je Semih doslovno u posljednjoj sekundi izjednačio. Polufinale je ponovo donjelo sličnu priču, Turci su izjednačili na 2-2 četiri minute prije kraja ali su ovaj put oni doživjeli sudbinu Hrvata i Čeha. U 90. minuti Lahm odvodi Njemce u finale.

3. VELIKA IRSKA POBJEDA (1988)

Rivalstvo Engleza i Iraca je uvijek bilo veliko, pogotovo u vrijeme kada su sukobi u Belfastu bili svakodnevica. Ircima je nastup u Njemačkoj bio prvi nastup na Euru, Englezi su, predvođeni Gary Linekerom, bili jedni od favorita. Prvi susret u skupini je bio upravo između ove dvije reprezentacije i engleski mediji su se, u svom tipičnom bahatom stilu, nadmetali u prognozama s koliko će golova u mreži Irci poći u svlačionicu. Međutim, nisu računali na borbeni irski duh.U 6. minuti sesreta Ray Houghton Ircima donosi vodstvo i, kako će se kasnije pokazati, pobjedu. Englezi su pritiskali a njihov inače najbolji igrač, Lineker, je bio najgori na terenu promašivši i neke zicere.

2. DANSKA BAJKA (1992)

Danska je imala dobru reprezentaciju, ali opet ne toliko dobru da bi je svrstavali u favorite Eura 1992. Dapače, bili su autsajderi zbog činjenice da su samo mjesec dana prije početka prvenstva saznali da će sudjelovati na njemu kao zamjena za Jugoslaviju koja je zbog sankcija izbačena. Sa samo tjedan dana priprema i bez najboljeg igrača Michaela Laudrupa, Danci su na kraju ispisali jednu od najljepših nogometnih priča ikada ispričanih. Nakon remija s Englezima i poraza od Švedske Danci su trebali čudo protiv Francuza da bi prošli u polufinale. Zahvaljujući Larsenu i Elstrupu čudo se i dogodilo. U polufinalu su, nakon kaznenih udaraca, izbačeni Nizozemci a u finalu, golovima Jensena i Vilforta, pobjeđena je velika Njemačka!

1. GRČKA NA KROVU EUROPE (2004)

Osam godina nakon Eura u Portugalu, mnogi još uvijek ne mogu vjerovati (Portugalci posebno). Grci su, bez iti jedne nogometne zvijezde, pomrsili unaprijed pripremljeno slavlje domaćina Portugala i pobjedom 1-0 se popeli na krov Europe. Ipak, za razliku od Danske pobjede Grčka će titula uvijek ostati u sjeni antinogometa kojeg su pokazali, ali im svejedno titulu prvaka nitko ne može oduzeti. Ne smije se zaboraviti niti da su ne jednom, već dva puta, pobjedili favorizirane Portugalce a pali su i Francuzi, Česi…