Što možemo naučiti od Toma Clancyja?

0

Napustio nas je jedan od najboljih akcijskih pisaca ali njegovo nasljedstvo ostaje u vidu 26 knjiga

 

„Od 1984. godine, kada je izdao Lov na Crveni oktobar, pa do smrti Clancy je napisao 26 knjiga, a u trenutku smrti radio je na još jednoj“

 

Prvog dana ovog mjeseca napustio nas je jedan od najvećih pisaca akcijskih romana Tom Clancy. Pisac za kojeg je svaki muškarac morao čuti, preminuo je u 66. godini nakon kratke, i još uvijek neobjavljene, bolesti. Poznat je ljubiteljima napetih knjiga po Lovu na Crveni oktobar, Patriotskim igrama i Jasnoj i neposrednoj opasnosti, a novijim generacijama mladih po fenomenalnim serijalima igrica Ghost Recon, Splinter Cell i Rainbow Six.

Nakon kratkog vođenja male osiguravajuće kuće, Clancy je 1984. godine oduševio svijet napetim akcijskim trilerom Lov na Crveni oktobar, knjigom koja je bila toliko realna (u to vrijeme je još postojala velika napetost između dva bloka) da je u i Ronald Reagan javno pohvalio. Clancy je dobio ugovor od tri milijuna dolara za iduće knjige, te su usljedili Red Storm Rising, Patriotske igre… Do kraja života napisao je 19 knjiga iz tzv. Jack Ryan serijala koje su prodane u preko 100 milijuna primjeraka, a prema njegovim naslovima snimljeni su i blockbusteri Lov na Crveni oktobar s Alecom Baldwinom i Seanom Conneryjem, Patriotske igre i Neposredna opasnost s Harrisonom Fordom te Cijena straha s Benom Affleckom, dok će Jack Ryan: Shadow One igrati u kinima pred kraj godine.

Iako nas je Clancy napustio ostaje njegovo nasljeđe za nove generacije, a iz života ovog popularnog pisca se može puno toga i naučiti.

 

1. NAPORAN RAD

Clancyjev uspijeh je došao kao plod napornog rada. Od 1984. godine, kada je izdao Lov na Crveni oktobar, pa do smrti Clancy je napisao 26 knjiga, a u trenutku smrti radio je na još jednoj. Više od polovice tih knjiga, točnije njih 17, su bili bestselleri i došli su na 1. mjesto bestseller liste New York Timesa. Kad se toj brojci od 26 knjiga doda da je bio koautor mnogim knjigama iz njegovih serijala knjiga poput Splinter Cell, NetForce i slično,dođe se do brojke od gotovo 100-njak radova!!! Kada nije pisao knjige, Clancy je istraživao potencijalne teme, ili jednostavno stvari koje su ga posebno zanimale poput povijesti ratovanja. Ili je radio na scenarijima i idejama za vido igrice koje su nosile njegovo ime. U Clancyjevom životu sve je bilo – rad, rad i rad.

 

2. GRANAJTE SE

U posljednja dva desetljeća samo su Stephen King, Michael Crichton, Jonh Grisham i J.K. Rowling prodavali milijune knjiga kao Clancy. Ali, ono što je razlikovalo Clancyja od njih je što je on granao svoj biznis i van „papira“. Sasvim logično, njegovi su naslovi zainteresirali Hollywood, pa su Jacka Ryana, Clancyjeva omiljenog junaka, igrali glumci s hollywoodske A-liste – Alec Baldwin, Harrison Ford i Ben Affleck, a u Shadow One, koji se tek priprema, Ryana će glumiti Chris Pine.

Mađutim, najveći uspijeh, van knjiga, je došao u industriji igrica. Clancy je 1996. godine bio osnivač Red Storm Enertainmenta koji nam je donio igrice poput Rainbow Six i Ghost Recon. Taj potez se pokazao posebno isplativim kada je Ubisoft kupio Red Storm te izbacio serijal Splinter Cell koji je do danas prodan u više od 20 milijuna primjeraka!

 

3. BUDITE SVOJ BRAND

Riječima Jay-Z „Ja nisam businessman, ja sam business, man!“ Za razliku od drugih pisaca koji vole tajnosti  mirnoću, Clancy je od početka gradio svoje ime i radio na svom brandu. Njegovo ime i prezime je postalo toliko opznato da je svaka knjiga koju je izdao već u startu imala garanciju da će biti bestseller. I ne samo knjige, već i video igrice. Ne samo to, nego je Clancy podržavao mlade pisce u koje je vjerovao, a koji su pisali knjige s nazivom Tom Clancy. Na taj način je Clancy iznajmljivao svoje ime, širio Clancy univerzum, te ujedno i dobro zarađivao. Stoga, ako i vi mislite zarađivati 50 milijuna dolara, prvo izgradite svoj brand!

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments