Početnički vodič za planinarenje

0

Planinarenje je dosta više od pješačenja do vrha, a bilo da se penjete na najvišu lokalnu planinu ili na vrh svijeta, Mt. Everest, planinarenje nosi neka pravila kojih se treba pridržavati.

 

„Pazite na niske temperature i jake vjetrove, te je bolje odgoditi penjanje nego se naći na litici usred orkanskog nevremena“

 

ORJENTIRAJTE SE

GPS je odlična stvar, ali bez obzira imali ga ili ne, ipak se naoružajte kartom koja je jako važna jer vam se uvijek može dogoditi da GPS ostane bez baterije, ili da jednostavano zablokira. Jako je važno da karta nova, ondosno da na njoj nisu zastarjeli podaci. U svakom trenutku, za vrijeme planinarje važno da ste orjentirani u prostoru i da znate gdje se nalazite, pa na njoj označite i orjentir točke koje vam mogu uvelike pomoći.

 

OPREMITE SE

Sigurnost i udobnost su u planinarenju na prvom mjestu, stoga se opskrbite sim najvažnijim stvarima – od odličnih čizama do baterija. Također, jako je važno da svu opremu provjerite prije odlaska na planinarenje jer zadnje što želite jesta da otkrijete da vam je baterija na pametnom telefonu i GPS-u prazna, da šator ima rupe na sebi ili da je konopac iskidan. Ukoliko prvi put idete na planinarenje raspitajte se kod iskusnijih kolega što vam je sve potrebno od opreme.

 

PROVJERITE VREMENSKU PROGNOZU

Kao što smo već spomenuli na prethodnoj stavci, sigurnost mora biti na prvom mjestu. Stoga, obavezno počnite provjeravati vremensku prognozu nekoliko dana prije uspona, a pogotovo večer prije. Pazite na niske temperature i jake vjetrove, te je bolje odgoditi penjanje nego se naći na litici usred orkanskog nevremena. Pogotovo ukoliko ste početnik planinarite samo po idealnom vremenu.

 

PENJITE SE SA DRUŠTVOM

Nikada, osim ukoliko nemate izbora, nemojte ići na planinarenje sami, te sa sobom vodite barem jednog pratitelja. Osim što ćete se lakše snalaziti u prostoru, ukoliko nešto pođe krivo moći ćete pomoći jedan drugome. Također, ukoliko se penjete na zahtjevniji uspon koji zahtjeva i više vremena, moći ćete motivirati jedan drugog kako bi ispunili cilj. Ukoliko ste od onih motiviranijih, izbjegavajte i preveliko društvo jer je velika šansa da će vas netko usporavati, i možda i onemogućiti u usponu do samog vrha.

 

KRENITE RANO

Bilo da je riječ o manjem usponu, ili više dnevnoj avanturi najiskusniji alpinisti uvijek preporučavaju kretanje što je ranije moguće. Ne samo da je ljudski bioritam najaktivniji u jutarnjim satima, već je i na većini planina veća šasna posljepodnevnih i večernjih oluja koje mogu biti opasne. Vaš cilj uvijek mora biti povratak ili dolazak u kamp na određenoj visini prije mraka.

 

DIŠITE DUBOKO

Pravilno disanje je izuzetno važno kod planinarenja, pogotovo na većim visinama. Naše tijelo je naučilo na zrak s 21% kisika, ali na većim visinama zrak se razrjeđuje te udišete zrak sa do 15% kisika. Sve vam to može uzrokovati vrtoglavicu, povećan umor te nesvjesticu, što može biti i opasno. Stoga obratite pozornost na disanje, te dišite punim plućima.

 

PAZITE NA SIGURNOST

Ukoliko se osjećate umorni, odmorite jer umor smanjuje koncentraciju te povećava mogućnost pogreške. Tijekom cijelog uspona, ali i povratka budite pažljivi. Planinare, pogotovo početnike, često oubuzme odjećaj euforije nakon uspona na sam vrh, pa u povratku ne obraćaju pozornost, što se može pokazati čak i kobno. Stoga, tijekom cijelog puta budite oprezni jer planinarenje završava tek sigurnim povratkom kući.

 

UŽIVAJTE

I na kraju najvažnije – planinarenje bi trebao biti užitak, stoga je jako važno da se zabavite i da uživate. Planinarenje pruža izvrsne poglede koji će vas oduševiti, a samo planinarenje često zna biti avantura koja se ne zaboravlja!

 

 

banerfacebooklike

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments