Najveći golovi u posljednjim trenucima

0

Pogodak u posljednjim trenucima susreta je najslađi za navijače pobjednika a najšokantniji za one koji ga prime

OLE GUNNAR SOLSKJAER

Manchester United – Bayern (1999)

Iako sama utakmica nije bila nešto posebno, finale Lige prvaka iz 1999. godine će se zauvijek pamtiti ka ojedno od najvećih i to radi posljednje dvije minute. Izgledalo je loše za Crvene vragove kada je počela teći 90. minuta jer je Bayern vodio 1-0. Ali tada na scenu stupaju zamjene, prvo Sheringham u prvoj minuti sudačke nadoknade izjednačava, a nakon toga se „ubojica dječjeg lica“ Norvežanin Solskjaer nalazi na pravom mjestu nakon izvedenog kornera za veliko slavlje. Nogometaši Bayerna i njihovi navijači su mogli samo u očaju gledati kako u tri minute gube titulu prvaka.

DAVID BECKHAM

Engleska – Grčka (2001)

I ponovo moramo psomenut Teddyja Sheginghama koji je postigao prvi engleski gol, samo desetak sekundi nakon što je s klupe ušao u igru. Nažalost za njega, ali i za Engleze Grci su ponovo ekspresno zabili i poveli 2:1. Englezima je trebao bod kako bi osigurali direktan plasman na svjetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji, a vremena je bilo sve manje i manje. Igrala se treća i posljednja minuta sudačke nadoknade kada je dosuđen slobodan udarac na 25 metara od gola – posljednja šansa za domaćina. Naravno, odgovornosti se uhvatio David Beckham, namjestio loptu i zabio jedan od njegovih legendarnih slobodnjaka!

ANDRES INIESTA

Chelsea – Barcelona (2009)

Jedno od najkontorverznijih polufinala Lige prvaka ostat će zapamćeno po neviđenom suđenju za koji će i najzagriženiji fanovi barcelone priznati da su bile kriminalne sudačke pogreške. Barcelona je igrala loše, i u igri ju je držao jedino sudac. Chelsea je vodio 1:0, što je bilo dovoljno da drugu godinu za redom gledamo finale Chelsea – Manchester United, finale za kojim su plavi žudili nakon što su izgubili 2008. na jedanaesterce. Ali tada, u sudačkoj nadoknadi Messi dodaje loptu minijaturnom genijalcu Iniesti koji pogodkom donosi muk na Stamford Bridgeu.

NAYIM

Arsenal – Real Zaragoza (1995)

Davida Seamana će ovaj pogodak proganjati do kraja karijere, pa i dan danas. Loše finale Kupa pobjednika kupova ušlo je u posljednju minutu produžetaka i svi su čekali da se agonija bez pogodaka završi i da se priđe izvođenju jedanaesteraca. Nogometaš Reala Nayim je s 40 metara opalio, više iz očaja nego ciljano i fantastičnim lobom matirao brkatog golmana! Ako znate kako zloban zna biti engleski tisak možete zamisliti kakvi su naslovi bili dan kasnije. Seaman je sve ponovio sedam godina kasnije na Svjetskom prvenstvu 2002. godine u susretu s Brazilom.

PATRIK ANDERSSON

HSV – Bayern  (2001)

Bundesliga često završava odlukama u posljednjem kolu, ali nikada nije bilo ovako napeto kao 2001. godine kada je Bayern ušao u posljednjih 90 minuta s tri boda prednosti ispred Shalkea. Drugoplasirani Shalke je s 5-3 pobjedio Unterhaching dok je u 90. minuti HSV vodio protiv Bayerna. Navijači Shalkea su počeli utrčavati u teren slaveći titulu prvaka misleći da je sve riješeno. Ali, božica Fortuna je drukčije mislila. Bayern je zahvaljujući greški golmana HSV-a Schobera, inače bivšeg golmana Schalkea, dobio indirektan udarac. Lopta je došla do Anderssona koji zabija za izjednačenje i titulu! Bayernovi navijači su bili u deliriju, Schalkeovi u očaju!

DENNIS BERGKAMP

Nizozemska – Argentina (1998)

Mnogi stručnjaci ovaj pogodak iz Francuske 1998. godine smatraju najljepšim pogodkom postignutim u posljednjim trenucima. Izgledalo je da u susretu dviju nogometnih velesila slijede produžeci kada je Frank de Boer uputio 60 metarski pas prema Dennisu Bergkampu. Nogometni virtuoz prima loptu, izbacuje iz takta Roberta Ayalu te zabija preko argentinskog golmana Carlosa Rou. Pogodak je bio tako veličanstven da je sve bilo previše za nizozemskog komentatora.

ROBBIE KEANE

Irska – Njemačka (2002)

Irska avantura u Japanu i Južnoj Koreji počela je incidentom u njihovom trening kampu nakon kojega je irska nogometna legenda Roy Keane protjeran kući. Zeleni su protiv Kameruna upisali bod, dobro stajali protiv Njemaca do 20 minuta prije kraja kada je Miroslav Klose doveo Njemačku u vodstvo. Borbeni Irci nisu odustajali, a u 92. minuti Niall Quinn dodaje loptu Robbieu Keaneu koji vara Kahna i donosi veliki bod Ircima. Za ulazak u osminu finala trebala im je pobjeda protiv Saudijske Arabije, koju su i ostvarili, da bi nažalost ispali od Španjolaca nakon dramatičnih jedanaesteraca.

SEMIH SENTURK

Hrvatska – Turska (2008)

Pogodak koji svakog Hrvata i dan danas boli, baš kao i Đorđevićeva trica u posljednjim sekundama, boli toliko da je teško i pisati o tome. Međutim, činjenica je da je ovo jedan od najšokantnijih pogodaka u posljednjim minutama. U 119. minuti je sve izgledalo kao priča iz bajke – Klasnić, povratnik nakon presađivanja bubrega, je upravo zabio za naše vodstvo i plasman u polufinale. Nažalost, doslovno u posljednjoj sekundi susreta lopta dolazi do Senturka koji zabija u rašlje i za šok. Naši su igrači bili toliko šokirani da su jedanaesterce izvodili gore i od Engleza! Mala nam je utjeha bila što su u polufinalu Turci uzgubili upravo pogotkom u 90. minuti!