Najveći crnački narko bossovi

0

Pet tamnoputih narko dilera koji će ostati zapamćeni kao jedni od najvećih kraljeva droge svih vremena

 

„Do danas se lome koplja oko načina švercanja heroinom – službena verzija je da je droga stizala u namještaju iz Azije, ali javna tajna je da je švercana u lijesovima poginulih američkih vojnika u Vijetnamu!“

 

Suprotno mišljenju koje se često dobije gledajući američke filmove, da su crnci sitni dileri koje pretili američki policajci hvataju kao od šale, dok jedu krafne i piju kavu, donosimo vam listu nekih od najvećih crnih dilera droge…

 

demetrius

DEMETRIUS FLENORY

Poznatiji pod nadimkom ‘Big Meech’, svoju ‘karijeru’ dilera započeo je krajem 80-tih na ulicama Detroita zajedno sa bratom Terryem, prodavajući manje količine cracka za svotu od 50 dollara. Kako je prodaja odlično išla, najviše po srednjim školama, prozvali su se ’50 Boyz’. Malo bi tko pomislio da će nakon takvog, moglo bi se reći naivnog nadimka, braća organizirati jednu od najjačih organizacija za pretprodaju kokaina u cijeloj Americi pod imenom Black Mafia Family! Djelovali su u šest saveznih država, a ukupna brojka aktivnih članova se kretala oko 500. Sa zaradom od preko 250 milijuna dollara, Demetruis je postao najveci crnački narko boss u povijesti, prestignuvši cak legendarnog Franka Lucasa! Kako je posao cvjetao BMF je sve više počela privlačiti pozornost kako medija tako i policije, sa svojim više nego luksuznim načinom života. U striptiz barove su često unosili dvadeset tisuća dolara u novčanicama po jedan dolar, te ih rasipali po klubu i plesačicama; nisu izostajali ni razvratni tulumi uz potoke najskupljeg šampanjca, kokaina i prostitutki. Na jednom takvom tulumu u hotelu ‘Ritzu’ Demetruis je navodno potrošio vrtoglavih 5,5 milijuna dollara! Uz mnoge luksuzne vile, stanove, na desetke automobila, BMF je čak snimala underground hip-hop pjesme i albume,d ok su krupnije ‘ribe’ u tom svijetu poput Bun B-a i Slim Thug-a posvećivali pjesme toj organizaciji. Sve je krenulo niz brdo kad je tokom 2005. 47 članova organizacije uhvaćeno sa ukupno 635 kg kokaina i ogromnom svotom novca. Iskazom privedenih članova policija u javnost iznosi podatke da je BMF prosječno distribuirala i pretprodavala 2,5 tone kokaina diljem SAD-a. Na kraju su braća uhvaćena sa mizernom količinom marihuane i ecstasya,d ok je na Demetriusevom imanju pronađena i veća količina oružja. Obojica su osuđena na 30 godina zatvora sa mogućnošću uvjetnog puštanja krajem 2031. i početkom 2032.

 

freewayrickyross

RICKY ROSS

Također znan kao „Freeway Rick“ svoju narko imperiju je stvorio u ranim 80-tim na području Los Anglesa. Nadimak „Freeway“ je dobio po zemljištima koje je posjedovao uz poznatu autocestu u Los Angelesu, također i iz razloga sto je djetinjstvo proveo blizu autoceste. S 19 godina počeo je dilati kokain za profesora kojeg je upoznao u tamošnjem zavodu za zapošljavanje, te je zahvaljujući dobroj zaradi ubrzo shvatio čime se želi baviti u životu. Na dilerskoj piramidi se uspeo kad je počeo kupovati kokain iz Nikaragve po cijeni od 10,000 dollara po kilogramu, što je bilo jeftinije od uobičajene ulične cijene. Drogu za Ricka su rasparčavale dvije dobro poznate ulične bande „Bloodsi“ i „Cripsi“,tako da je prema nekim podacima na vrhuncu moći zarađivao 2-3 milijuna dollara dnevno, a tjedno je prodavao oko 455 kg kokaina. Zaradu je „ulagao“ u najsuvremeniju tehnologiju za video nadzore, a svojim uličnim „kolegama“ je kupovao najsuvremenije oružje, tipa „poluautomatske“ pištolje kako bi bili korak ispred drugih bandi. Ubrzo je mrežu proširio i na druge gradove, primjerice-St.Louis, New Orleans, Baltimore, Seattle, Cleveland, a savezna država Ohio mu je postala „zlatni rudnik“, jer je u jednom trenutku tamo bolje poslovao nego u LA-u. “Pao“ je 1996. kada je od saveznog agenta pokušao kupiti 100 kg kokaina. Kasnije se doznalo da je cijelu namještaljku izvela CIA sa Rossovim jatakom iz Nikaragve koji je bio jedan od glavnih za uvoz agrokultura u toj državi! Osuđen je na 20 godina zatvora, ali je oslobođen 2009, nakon čega je pokrenuo svoju web stranicu te uživa status svojevrsne Internet zvijezde.

 

franklucas

FRANK LUCAS

Iako je Demetrius Flenory sto se zarade tiče,vodeći crni diler ikad, ikona broj 1, na tom polju će uvijek biti Frank Lucas po kojemu je 2007. snimljen film Američki gangster sa Denzelom Washingtonom u glavnoj ulozi. U samim počecima bio je sitni kriminalac koji se bavio prevarama na kocki i klađenju, dok ga pod svoje okrilje nije uzeo, tada poznati kriminalac,  ‘Bumpy’ Johnson. Iako je Johnsonu bio vozač, te obavljao manje bitne poslove, u glavi je kovao planove kako postati „veći igrač“. Nakon Johnsonove smrti, da bi postigao željeni cilj, morao je stati uz bok talijanskoj mafiji koja je držala monopol nad praktički cijelim New Yorkom. Otputovao je u Bankok, jer je želio nabavljati najkvalitetniji heroin koji je tada postojao, a nalazio se u takozvanom „Zlatnom trokutu“ točnije državama Tajlandu, Burmi, Laosu i Vijetnamu. I zaista, Frankov heroin,k ojeg je nazvao „Blue magic“ bio je između 98% i 100% čist. Na kilogramu je imao 300 tisuća dolara čiste zarade, a na vrhuncu je samo u području kojeg je pokrivao zarađivao milijun dollara dnevno. Čak je sklopio određeno partnerstvo sa pet glavnih mafijaških obitelji, koje u pravilu ne posluju sa „obojenim“, te je prodavao heroin i na Manhatanu. Dan danas se lome koplja oko načina švercanja heroinom; službena verzija je da je droga stizala u namještaju iz Azije, ali javna tajna je da je švercana u lijesovima poginulih američkih vojnika u Vijetnamu! Navodno je za prvu turu napravljeno 28 replika lijesova sa dvostrukim dnom, a u svaki je moglo stati izmedu 6 i 8 kg droge.J ednom prilikom je Frank uz smijeh rekao „Tko bi zaboga provjeravao lijes sa mrtvim vojnicima“, dajući naslutiti da je zapravo ta verzija točna. Iako je posjedovao brojne nekretnine diljem Amerike, Frank se u javnosti pojavljivao u običnim odijelima, ispijajući kavu u lokalnom nimalo atraktivnom kafić,u te ničim nije privlačio pozornost. Pod povećalo je dospio kada je na jednom boksačkom meču odjenuo vise nego  skupocjeno odijelo od činčila, te je sjedeći u prvom redu, upao u oko mnogima, pogotovo policiji. U siječnju 1975. policija mu upada u kuću, te nalazi oko 600 000 dolara u gotovini, što je bio dovoljan razlog da se podigne optužnica. Osuđen je na 70 godina, nakon čega pristaje na suranju gdje razotkriva preko 100 krijumčara droge te njihovih „policijskih“ jataka, koje je i on sam podmićivao u milijunskim svotama. Tada ulazi u program zaštite svjedoka, ali ubrzo nakon toga biva opet uhićen kada je pokušao zamjeniti heroin za kokain. Na slobodu je konačno pušten 1991., a u međuvremenu mu je na Kajmanskom otočju propala enormna količina novca tako da Frank često spominje da nije imao ni za cigarete po izlasku. Danas je u invalidskm kolicima nakon automobilske nesreće te često tvrdi da se o njegovom životu i načinu poslovanja ne zna bar jos 25% stvari koje nikad nećemo saznati!

 

christophercoke

CHRISTOPER COKE

Bivši vodeći narko boss Jamajkanske mafije koja, prema istraživanjima, spada medu 10 najvećih kriminalnih organizacija na svijetu. Odrastao je u obitelji gdje je kriminal bio obiteljsko nasljeđe, s obzirom da je Christopherov otac Lester osnivač jedne od opakijih jamajkanskih kriminalnih organizacija pod imenom Shower Posse. Tako „slikovito“ ime su dobili po činjenici da su rivale doslovce zasipali velikom količinom metaka. Iako je zahvaljujući očevoj odličnoj „zaradi“ išao u najbolje škole pohađajući ih sa djecom jamajčanse elite i političara, život ga je brzo odveo u  drugom smjeru. Nakon što mu  je 1992. u uličnoj pucnjavi ubijen brat, a nekoliko tjedana kasnije i otac u zatvorskoj ćeliji pod nerazjašnjenim okolnostimadok je čekao izučenje SAD-u, tada dvadesettrogodišnji Christoper staje na čelo organizacije koja je vladala zapadnim dijelom Kingstona. Iako okorjeli diler marihuane, cracka i kokaina, koje je u velikim količinama izvozio u SAD, u kvartu je dobio epitet svojevrsnog „Robina Hooda“,jer je pomagao siromašne, otvarao radna mjesta te gradio skole i vrtiće. Jamajčanska policija čak nije smjela ući na Cokovo područje bez dopuštenja lokalne zajednice, što dovoljno govori koliko je omiljen bio. Narko mrežu je razvio na relaciji Kingston – Miami – New York, a u jednom trenutku je postao toliko moćan da je napadao američke dilere droge u sred Bronxa. Dio zarade je ulagao u oružje, koje je švercao nazad u Jamajku, kako bi svojim „vojnicima“ priskrbio što modernije oružje. Zaista, Coke je iza sebe imao pravu malu vojsku koja se prilikom operacije hvatanja dotičnog danima sukobljavala sa Jamajčanskom vojskom i policijom, što je rezultiralo sa 76 mrtvih i ogromnom brojkom ranjenih. Ipak u ljeto 2006. je uhićen,t e ubrzo nakon toga izručen u Ameriku. U tom trenutku smatran je jednim od najvećih narko bossova u cijelome svijetu, a navodno se zarada i imovina cijele organizacije brojila u miljardama dolara. Na kraju je u ljeto 2010. osuđen na 23 godine zatvora radi reketarenja i uporabe vatrenog oružja prilikom reketarenja. Koliko god bizarno zvučalo optužnice za trgovinu drogom i oružjem su odbačene, vjerovatno zahvaljujući jakim vezama koje je imao sa jamajčanskim, a vrlo vjerovatno i američkim političarima.

 

misteruntouchable

LEROY „NICKY“ BARNES

Dilanje heroina započeo je u ranoj fazi života, prodavajući za ulične bande, nakon čega se ubrzo navukao, tako da je do dvadesete godine života, kada prvi put završava iza rešetaka, već bio teški ovisnik. Radi posjedovanja igle za drogiranje je ubrzo pušten, ali se nedugo zatim vraća u zatvor radi provale i krađe automobila. Nakon što je odležao četiri godine,vraća se na ulicu gdje nastavlja sa prodajom heroina te nakon pet godina opet završava iza rešetaka, ovaj put na 5 godina radi pretprodaje droge. Koliko god paradoksalno zvuči ,iz tog odlaska u zatvor je izvukao najviše koristi jer je upoznao poznate talijanske mafijaše Mattya Madonna, člana mafijaške obitelji Luchese te Joea Galla, člana Colombo obitelji. Colombo je bio dobro poznat diler kojemu je trebala jaka osoba za pretprodaju medu crnačkim stanovništvom u Harlemu. Ubrzo su dogovorili suradnju, te je Gallo nakon izlaska unajmio poznatog odvjetnika koji je Barnesu smanjio kaznu za dvije godine. Nakon toga Barnes postaje jedan od vodećih dilera u Harlemu i Bronxu, koji je pod svojom kontrolom imao 50 dilera, ali ponovo završava u zatvoru kada je uhićen sa narkoticima vrijednosti pola milijuna dollara. Osuđen je na 15 godina zatvora ali izlazi nakon šest godina, nakon čega slijedi vrhunac njegove „karijere“. Po uzoru na talijanske mafijaške obitelji osniva crnačku mafiju pod imenom The Councile. Posao cvjeta te Barnes i The Councile“dolaze do brojke od 100 milijuna dollžara, koja je stečena pretprodajom narkotika. S ogromnom zaradom počinje Barnesov rastrošni život, obilazio je najbolje klubove okružen desecima ljepotica ,posjedovao veliki broj najboljih automobila, a u ormaru je imao preko 300 odijela najpoznatijih kreatora,t e oko 100 pari cipela. Kako to obično biva, takav život je privukao pažnju policije, ali u tri godine Barnesu nijednu od mnogih optužbi ne uspjevaju dokazati. Tada dobiva nadimak Gospodin Nedodirljivi, te čak pozirajući izlazi na naslovnici Timesa . Jimmy Carter, predsjednik Amerike osobno, vrši pristisak na policiju kako bi Barnesa što prije smjestili iza rešetaka. I zaista,ovaj put Gospodin Nedodirljivi se ne uspjeva izvući,t e je osuđen na doživotni zatvor. Nakon nekog vremena se odlučuje na suradnju sa policijom te svojim iskazima iza rešetaka šalje 44 dilera drogom. Tada ulazi u program zaštićenih svjedoka te mu je kazna smanjena na 35 godina. Ipak na uvjetnu izlazi 1998.godine, a devet godina kasnije se pojavljuje u dokumentarcu Gospodin Nedodirljivi koji je napravljen njemu u čast.

About author

Jasmin Ahmić

Vanjski suradnik Kulta, veliki obožavatelj horror filmova, nogometa i borilački sportova,te ljubitelj tematika vezanih za kriminal

No comments

Tudor Fastrider Black Shield

Nakon što je Ducati predstavio svoj novi motocikl XDiavel, nije trebalo čekati puno i da Tudor predstavi svoj novi Fastrider Black Shield sat! Naime, poznati ...