Najbolji europski košarkaši svih vremena

0

Abecednim redom predstavljamo deset najboljih europski košarkaša, a vi ih posložite redosljedom kojim želite

DEJAN BODIROGA

Iako je igrao na poziciji krila, svestrani Bodiroga je bio toliko sposoban s loptom da je mogao igrati svih pet pozicija. Srbijanski reprezentativac je bio ikona Eurolige početkom 00-tih, te je osvojio naslov pobjednika Eurolige s Panathinaikosom i Barcelonom, osvojivši pri tom oba puta tiulu MVP-a Final foura. Bio je i član jedne od najboljih reprezentacija svih vremena (srbijanske iz druge polovice 90-tih) koja je osvojila dva svjetska zlata, tri europska te olimpijsko srebro.

KREŠIMIR ĆOSIĆ

Najbolji europski centar 70-tih je prvi igrač iz regije koji je otišao igrati i studirati u SAD. Njegova sveučilišna karijera je bila toliko impozantna da je naknadno BYU umirovio njegov dres, a izabran je i na draftu. Unatoč profesionalnim ponudama, Ćosić se odlučio vratiti u rodni Zadar. Tijekom karijere osvojio je dva svjetska zlata i dva srebra, te čak sedam medalja s europskih prvenstava, od čega su tri zlatne! Zlatnu medalju osvojio je i na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine, a 1968. i 1976. godine je osvojio srebro.

PREDRAG DANILOVIĆ

Jednog od najboljih šutera 90-tih i dan danas smatraju legendom u Bologni. S Virtusom je osvojio četiri naslova prvaka Italije, te naslov pobjednika Eurolige, čemu može dodati i naslov pobjednika Kupa prvaka s Partizanom (tada je izabran i za najkorisnijeg igrača lige). 1998. godine je izabran i za najboljeg igrača Europe, nakon čega je preselio u NBA, gdje je proveo pet sezona s Miami Heatom i Dallas Mavericksima. Danilović je danas predsjednik Partizana.

VLADE DIVAC

Član FIBA-inog Hall of Famea će zauvijek biti zapamćen kao jedan od najboljih asistenata među centrima, te igrač koji je bez problema mogao zabiti i tricu. Jedan je od samo šest igrača s više od 13,000 koševa, 9,000 skokova, 3,000 asistencija i 1,500 blokada u karijeri (ostali su Jabbar, Duncan, O’Neal, Garnett i Olajuwon!). Proglašen je i najboljim europski košarkašem 1989. godine, ima jedna nastup na All Star utakmici, kao i dva naslova svjetskog prvaka, tri zlatne medalje s Eurobasketa, dva olimpijska srebra…

PAU GASOL

Španjolac Gasol je u NBA stigao kao veliki talent te je već u prvoj sezoni s Memphies Grizzliesima, osvojivši titulu novaka godine, pokazao da će se snalaziti i na parketima najbolje svjetske lige. Potraga za visokim europskim igračima koji raspolažu mekanom rukom je tada bila na vrhuncu, a Gasol se savršeno uklapao. Memphis je napustio kao najbolji igrač u povijesti franšize, a s Lakersima je osvojio dva naslova prvaka. Četverostruki All Star igrač se može pohvaliti i sa dvije olimpijske srebrne medalje.

TONI KUKOČ

Pink Panter ili Konobar, kako su ga prozivali tijekom karijere, je jedan od prvih europskih košarkaša koji se se establirali kao neizostavni igrači svog tima. Kukoč je imao (ne)sreću da je igrao s velikim Jordanom i Pippenom pa nije bio prva opcija u napadu, ali je zato spomenute savršeno opskrbljivao loptama. Kukoč je toliko bio sposoban u kontroli lopte da je mogao igrati i poziciju playa, te je sa Chicago Bullsima osvojio tri naslova prvaka. Prije NBA karijere je osvojio Europu – tri naslova prvaka s Jugoplastikom i brojne medalje s europskih i svjetskih natjecanja s reprezentacijom.

DIRK NOWITZKI

Jedan od najboljih krilnih centara u NBA-u nije imao veliku europsku karijeru jer su ga odmah zapazili NBA skauti pa su ga na draftu 1998. godine kao deveti pick izabrali Milwaukee Bucks. U Bucksima i danas vjerojatno čupaju kosu što su ga mjenjali u Maverickse koje je Nowitzki 2011. godine odveo do toliko čekanog naslova prvaka (u finalu je proglašen i MVP-jem). 12 puta je biran za All Star utakmicu, četiri puta u najbolju petorku, a bio je i MVP svjetskog i europskog prvenstva. Kako uz 213 cm visine ima nevjerojatno precizan šut, gotovo ga je nemoguće čuvati.

TONY PARKER

Neizostavni dio San Antonio Spursa je Francuz Parker koji je u NBA došao nakon samo dvije sezone u francuskoj ligi. Dres Spursa nosi već 14. sezonu a „mamuze“ je do naslova prvaka vodio tri puta, te je 2007. u zadnjem uspješnom pohodu na naslov, bio proglašen MVP-jem finala. Play poznat po velikoj brzini i ubojitim prodorima pod obruč je šest puta izabran i za All Star utakmicu, dva je puta izabran u drugu NBA petorku a bio je i MVP prošlogodišnjeg Eurobasketa.

DRAŽEN PETROVIĆ

Daleko najboljeg europskog, i jednog od najboljih svjetskih košarkaša svih vremena, su s razlogom nazivali košarkaški Mozart. Košarkaški genij iz Šibenika je četiri puta proglašavan najboljim europskim košarkašem godine, a na terenu je osvaja naslove pobjednika Kupa prvaka, svjetsko prvenstvo, dvije srebrne medalje na Olimpijadi… Među prvim europskim igračima se okušao u NBA, gdje je u New Jersey Netsima pokazao koliko je ubojit. Nemoguće se je ne zapitati gdje bi završio da nije tragično poginuo u 28. godini života.

ARVYDAS SABONIS

Šesterostruki dobitnik Eurooscara, nagrade za najboljeg europskog igrača godine, je najbolji europski centar koji je ikada trčao parketima. Litvanski div je osvojio sve što se može osvojiti (osim naslova NBA prvaka), a član je i FIBA-ine Kuće slavnih. U NBA je stigao prekasno, u 31. godini kada su ga već ozljede prilično načele, pa zauvijek ostaje pitanje koliko bi štete napravio po obručima NBA-a. Sabonis, koji je najveće uspjehe ostvario u dresovima Žalgirisa i Reala, će ostati zapamćen kao najbolji asistent među centrima.

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments

Trenirajte kao Jason Statham

Jedna od najvećih akcijskih zvijezda današnjice svom tijelu posvećuje šest dana u tjednu   „Ako ne želite izgledati napucano kao natjecateljski body builderi, a želite ...