Liga prvaka: 5 stvari koje biste trebali znati

0

Večerašnjim finalom na Wembleyu završava još jedna sezona najelitnijeg nogometnog klupskog natjecanja

 

1. LIGA PRVAKA JE NASLJEDILA KUP PRVAKA

Nakon raspada bivšeg SSSR-a i Jugoslavije stvorio se veliki broj država koje su mogle kvalificirati svoje prvake, ali najveća promjena se dogodila partnerstvom UEFA i TEAM Marketing AG. Stvoreni su preduvjeti za stvaranje lige koja bi bila gledana i marketinški isplativa. Stoga je u sezoni 1992/93 Kup prvaka postao Liga prvaka, a u dvije skupine je podjeljeno osam klubova. Pobjednici skupina su igrali finale, a prvi pobjednik Lige prvaka bio je Marseille koji je s 1:0 pobjedio Milan. Marseille je sa šest pogodaka predvodio naš Alen Bokšić. Zbog velikog zanimanja za novo natjecanje, samo dvije godine kasnije, u sezoni 1994/95, Liga prvaka je proširena na četiri skupine po četiri kluba – ukupno 16 klubova. U toj sezoni igrao je i Hajduk koji se plasirao u četvrtifnale gdje je poražen od kasnijeg pobjednika Ajaxa. Sezona 1997/98 donosi novo proširenje, na 24 kluba, a na današnji format od 32 kluba.

 

2. MILAN, BARCELONA I REAL SU PO TRI PUTA OSVAJALI LIGU PRVAKA

Ako se gleda broj titula i odigranih finala, najuspješniji klub Lige prvaka (dakle od sezone 1992/93) je talijanski Milan. Crveno-crni su trofej podizali tri puta (1993/94, 2002/03 i 2006/07), a u finalu su ukupno igrali šest puta! Real Madrid ima 100% učinak, jer su od tri odigrana finala sva tri puta pobjedili (1997/98, 1999/00, 2001/02), dok je Barcelona svoja tri naslova (2005/06, 2008/09 i 2010/11) osvojila iz četiri pokušaja. Dva puta su naslove osvajali Manchester United i Ajax. Ukoliko izgubi večerašnje finale Bayern će postati najnesretniji klub Lige prvaka, ovo im je peto finale, a pobjednici su bili samo jednom (2000/01). Četiri finala, i samo jednu pobjedu, ima Juventus.

Crveni đavoli su najuspješniji klub Lige prvaka ako se računaju bodovi (253), a slijede Barcelona sa samo jednim bodom manje, Real Madrid (248), Bayern (223) i Milan (190). Manchester United je najviše puta i igrao Ligu prvaka – 18 puta, dok su Barcelona i Real igrali 17 puta.

 

3. SAMO ČETIRI PUTA SU FINALE IGRALI KLUBOVI IZ ISTE DRŽAVE

Englezi vjerojatno nisu mogli zamisliti gori scenarij – usred Londona, na legendarnom Wembleyu, susret će se dva Njemačka kluba. Susret između Bayerna i Borussie je tek četvrto finale u kojem se susreću klubovi iz iste države. Prvo takvo finale se dogodilo 2000. godine kada je u Parizu Real s 3:0, golovima Morientesa, McManamana i Raula, pobjedio Valenciu. Tri godine kasnije Old Trafford je bio u talijanskim bojama, a Milan je na jedanaesterce bio bolji od Juventusa – nakon produžetaka je bilo 0:0. Jedanaesterci su se izvodili i 2008. godine u Moskvi, a u finalu su igrali Manchester United i Chelsea. U regularnom dijelu, i nakon produžetaka, rezultat je bio 1:1. Ronaldo je doveo Manchester u vodtsvo, da bi u zadnjim trenucima prvog poluvremena izjednačio Lampard.

 

4. KOEFICIJENTI ODREĐUJU BROJ PREDSTAVNIKA POJEDINE DRŽAVE

Kako bi se odredio broj predstavnika koji pojedina država može poslati u Ligu prvaka (direktno u skupinu ili kvalifikacije) UEFA računa koeficijent. Koeficijent pojedine države se računa na osnovu uspijeha njihovih predstavnika u Ligi prvaka i Europskoj ligi (nekadašnji Kup UEFA) u posljednjih pet godina.

Svaka pobjeda donosi dva boda, remi bod, osim u kvalifikacijama gdje se dobija polovica od tih bodova. Dodjeljuju se i bonus bodovi – četiri boda za ulazak u fazu skupina Lige prvaka, pet za ulazak u osminu finala Lige prvaka, te po jedan dodatan bod za svaki idući krug. Bodovi se zbrajaju te se dijele s brojem klubova koji su nastupili u sezoni za pojedinu državu, a koeficijenti sa pet sezona se zbrajaju.

Najveći koeficijent trenutno imaju Španjolska (88.025), Engleska (82.963) i Njemačka (79.328) a zahvaljujući tim bodovima sve tri države imaju po četiri predstavnika u najelitnijem natjecanju. Tri predstavnika imaju Italija, Portugal i Francuska. Hrvatska je tek na 22. mjestu s koeficijentom 19.583, što nam omogućuje jednog predstavnika u kvalifikacijama za Ligu prvaka, i tri u Europskoj ligi.

 

5. LIGA PRVAKA DONOSI VELIKU FINANCIJSKU KORIST

Osim radi prestiža, klubovi se žele natjecati u Ligi prvaka i radi financijske koristi. A novac koji se dobija, ovisno o uspijehu, je stvarno velik. Već za ulazak u playoff svaki klub dobija 2,1 milijun eura, a ulazak u jednu od skupina donosi čak 8,6 milijuna eura! Međutim, tu nije kraj za klubove koji su ušli među 32 najbolja. Svaka pobjeda u skupini donosi novih milijun eura, a nerješen ishod pola milijuna. Oni uspješniji mogu očekivati još novaca – osmina finala donosi 3,5 milijuna eura, četvrtfinale 3,9 milijuna eura, polufinale 4,9 milijuna eura, poraženi u finalu 6,5 milijuna eura dok je pobjednik nagrađen sa čak 10,5 milijuna eura!!!

Međutim, sve to je samo dio bogatog kolača, jer treba dodati i prihod od ulaznica kao i dio od TV prijenosa. Da bi dobili informaciju koliko ukupno jedan klub može zaraditi, spomenimo da je Manchester United u sezoni 2010/11 zaradio 53,2 milijuna eura!

About author

Kult portal

Vodeći se tvrdnjom da nas nitko ne može napraviti boljima nego mi sami, Kult je web magazin namijenjen muškarcima koji se trude i žele biti – bolji

No comments